Z Kuşağı Parasını Nereye Harcıyor? İşte Araştırma Sonuçları

Z kuşağı parasını

Z kuşağı parasını birçok farklı alanda harcıyor. Günümüzde teknoloji ve akımların giderek genişlemesi ile birlikte Z kuşağı parasını daha farklı yerlere harcamayı tercih ediyor.

Dünyanın önemli bir bölümünü oluşturan Z kuşağı eskisinden çok daha önemli hale geldi. Birçok sektörün ve şirketin kazanç adresi olmaya devam eden bu genç grup bazı şirketlere daha fazla değer veriyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar oldukça ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Buna göre sadece ABD’li Z kuşağı bile yıllık 143 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştiriyor. Ayrıca 127 milyar dolar da aile üyeleri için harcama yapıyorlar. Kısacası Z kuşağı küresel çapta en önemli tüketici grup olarak görülüyor. Gençlerin harcama yaptıkları alanlarda şirketler çok daha hızlı büyüyor.

Z kuşağı parasını kıyafet ve elektroniğe harcıyor

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara baktığımızda Z kuşağının kıyafet ve ayakkabılara en fazla para harcaması yapan grup olduğu görülüyor. Yaklaşık olarak gençlerin parasının yüzde 55 gibi bir bölümü kıyafet ve ayakkabılara gidiyor.

Z kuşağı parasını

Yine araştırma sonuçlarının detaylarına baktığımızda Z kuşağının parasının yüzde 52 gibi bir bölümü kitap ve müziklere gidiyor. Yüzde 52 uygulamalara ve yüzde 42 gibi bir bölümü elektronikler için harcanıyor. Tüm bunlara ek olarak bu genç kuşağın hangi şirketleri benimsediği yine araştırma sonuçlarında ortaya çıktı.

Z kuşağının en çok beğendiği şirketler

Z kuşağı parasını özellikle bazı şirketlere daha fazla harcıyor. Lider olarak ilk sırada Google var. Onun hemen ardından Netflix geliyor. YouTube ise Z kuşağının en fazla para harcadığı platformlar içerisinde yer alıyor. Yapılan harcamaların çok büyük bir bölümünü bu şirketler oluşturuyor.

Amazon, Nike, PlayStation, Spotify ve Instagram gibi platformlar yine Z kuşağının en çok harcama yaptığı şirketler içerisinde yer almayı başarıyor. Ayrıca Disney, Microsoft ve Target yine en çok tercih ettikleri markalar arasında yer alıyor. Sosyal medya platformu olarak TikTok ve Instagram ön planda.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralarda Enflasyon Tehlikesi: Blockchain Teknolojisinin Önündeki Engel

>> Web 5 Teknolojisi Twitter Kurucusu Tarafından Duyuruldu