Windows İşletim Sistemi Rusya’da Devre Dışı Kaldı

Windows işletim sistemi Rusya'da

Windows işletim sistemi Rusya’da büyük problemler yaşatıyor. Batılı teknoloji firmalarının Rusya ile ilgili aldığı yaptırım kararları ülkede tedirginlik yarattı.

Microsoft şüphesiz dünyanın en büyük teknoloji markalarından bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Onu böylesine önde tutan hizmeti ise windows işletim sistemi. Her ne kadar şirketlere ve ülkelere büyük destek sunsa bile yine de bazen endişe kaynağı olabiliyor.

Rusya kaynaklı olarak gerçekleştirilen çeşitli yaptırımlar nedeniyle Windows, şirketleri zor durumda bırakıyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Rusya Microsoft’un yeni darbesi ile karşı karşıya kaldı. Rusya’daki şirketler ve kamu kurumları Windows işletim sistemini kullanamayacak.

Windows işletim sistemi Rusya’da etkisiz hale geliyor

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş farklı bir boyuta evrildi. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi nedeniyle ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri sert müdahalelerde bulunuyor. Windows 10 veya Windows 11 işletim sistemlerinin indirilmesi engelleniyor. Böylece yeni bir yaptırım daha gündeme gelmiş oldu.

Windows işletim sistemi Rusya'da

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olarak bilinen Windows artık Rusya’da kısıtlı bir hale geldi. Zaten hükümet ABD’li dev şirket hakkında birçok engelleyici karar almıştı. Böylece karşılıklı bir düellonun olduğunu görüyoruz. Rusya merkezli bir VPN bağlantısı kullanılınca ortaya çıkan Windows engeli ülkenin başını ağrıtacak.

Windows işletim sistemi Rusya’da kritik öneme sahip

Bilgisayarların ve bazı sunucuların çalıştırılması için Windows gibi işletim sistemlerine büyük ihtiyaç duyuluyor. Sunucularla bağlantının kurulması için bile Windows çok büyük bir kolaylık yaratıyor. Ancak alınan yeri karar ile birlikte Windows işletim sistemi Rusya’da artık etkisiz hale geliyor.

Geçtiğimiz günlerde ülkedeki yazılımcılar için de bazı engelleyici kararlar alınmıştı. Bu yeni kararlar ile birlikte yaptırımların boyutu büyük ölçüde artıyor. Microsoft muhtemelen önümüzdeki haftalarda bu yaptırımların boyutunu genişletecek. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Windows ve Mac Bilgisayarlarda Wi-Fi Şifresi Nasıl Bulunur?

>> Windows 98 Güncelleme Aldı: Kulağa Şaka Gibi Geliyor