Windows Yazıcı Güncellemesi Sonrası Bazı Cihazlar Çalışmayı Durdurdu

Microsoft, Windows yazıcı güncellemesi sebepli bu soruna hızlı bir çözüm önerdi

Büyük yazıcı açığı sonrası yayınlanan Windows güncellemesi sonrası bazı yazıcılar çalışmamaya başladı. Lakin Windows kısa süre sonra bunu düzelten bir güncelleme daha gönderecek.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Microsoft, Windows’daki büyük bir yazıcı açığının şokunu yaşadı. Üstelik yetmezmiş gibi bu ciddi açık bilgisayarınızın uzaktan kontrol edilmesine varan problemlere imkan veriyor. Sonrasında ise Microsoft haber verdiğimiz gibi bu sorunu en azından yerel ağ dışında çözen bir güncelleme hazırladı ve paylaştı. Lakin bu güncelleme bazıları için kabusun daha da büyümesine neden oldu. Güvenlik güncellemesini bilgisayarına yükleyen birçok kullanıcı yazıcılarının artık çalışmadığını raporladı. Muhtemelen bu durum birçok sistem yöneticisinin ve bilgi işlem personelinin kabusu haline geldi.

Bu yaşanan büyük sıkıntı tıpkı geçtiğimiz bahar aylarındaki Windows 10 güvenlik güncellemesinin yaşattığı sorunla örtüşüyor. Güncellemenin kurulumunu yapan sistem yöneticileri KB5004945 isimli yamadan sonra birçok bilgisayarın aniden yazıcılarla bağlantısının koptuğunu keşfetti. Bu sorun özellikle bazı Zebra marka etiket basan yazıcı modelini etkiliyor. Açıkçası bu sorunun yaşadığı ofislerdeki kriz anını görmek istemezdik.

 

 

 

Microsoft, Windows yazıcı güncellemesi sebepli bu soruna hızlı bir çözüm önerdi

Yazıcı ile bağlantı kopması sorunundan mustarip kişilerin seslerinin yükselmesiyle Microsoft bir açıklama yaptı. Firma bunun muhtemel bir sorun olacağını kabul etti. Microsoft öneride güncellemenin geri alınmasını önerdi. Sonrasında ise yönetici hesabından yazıcının tekrar kurulmasının sorunu çözeceğini belirtti.

Zebra firması da yaptığı bir açıklama ile sorunun farkında olduklarını bildirdi. Firma, yaptığı açıklamada Microsoft’un kısa süre içinde yeni bir güncelleme ile bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtti:

“6 Temmuz tarihli KB5004945 güncellemesi kaynaklı sorunların farkındayız. Söz konusu güncelleme birçok markadan yazıcıları etkilemiş durumda. Microsoft yaşanan bu sorunu inceledi. Sonuçta bu sorunun yaşanmayacağı yeni bir güvenlik güncellemesi 1-2 iş gününe yayında olacak. Şimdilik sorunu hızlıca çözmenin yolu ise güncellemeyi geri almak. Sonrasında yönetici yetkileriyle sürücünün yeniden kurulması durumu düzeltecek. Uzun vadede yeni Windows güncellemesini kurmak önem teşkil ediyor. Yardıma ihtiyaç duyan müşterilerimiz teknik servis ekibimizle iletişime geçebilirler.”

“PrintNightmare” olarak adlandırılan yazıcı kabusu sorunu için Windows hızlı bir güncelleme paylaştı. Sorundan etkilenen tüm Windows sürümleri için bu güncelleme yayında. Güvenlik uzmanları bu sorunun ciddiyetine dikkat çekiyor ve herkesi acilen güncellemeyi kurmaya davet ediyor. Bu yüzden yazıcı kullanmasanız bile güncellemeyi bir an önce yapmanızı öneriyoruz.

Diğer haberler:

>> Windows Yazıcı Açığı Kapandı Ama Yerel Ağda Tehdit Sürüyor

>> Windows 11 Sürüm Düşürme Mümkün Olacak: Yine de Zaman Kısıtlı!