En Etkili Maske Takma Şekli Hangisi? Bilim İnsanları Açıkladı

En etkili maske takma

En etkili maske takma şekli uzun bir süredir tartışılıyor. Bilim insanları konuya net bir açıklık getirdi. İşte merak edilen tüm detaylar.

Koronavirüs salgını hiç beklenmeyen bir hızla artış göstermeye devam ediyor. Özellikle son birkaç aydır bu artışın korkunç boyutlara ulaştığı görülüyor. Sosyal mesafe ve maske gibi kurallar ne yazık ki yeteri kadar işe yaramıyor. Peki bu konuda yapılabilecek daha fazla değişiklik var mı?

İlk olarak maske takma şeklini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Böylece çok küçük bile olsa yapılan değişikliklerin aslında büyük farklar yaratabildiği görülebilir. Öncelikle önceki maske takma şekillerini tamamen unutun. Bilim insanları tarafından önerilen yeni teknik ciddi bir koruma sağlıyor.

En etkili maske takma şekli yüzde 90 oranında koruyor

Maskeyi etkili bir şekilde takmak için öncelikle 3 katman kullanılması gerektiğini söyleyelim. Bu katmanlar elbette düzensiz bir şekilde kurulmayacak. İlk olarak cerrahi yüz maskesinin kullanılması gerektiği söyleniyor. Onun üzerine bez maske eklenerek katmanlar elde edilebilir.

En etkili maske takma
Kullanılacak 3 katman sayesinde virüslerin çok büyük oranda filtrelenmesi mümkün hale geliyor. Yani herhangi bir virüs türünün tüm bu katmanları aşarak size ulaşması çok zor olacak. Virginia Tech Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem sayesinde kolaylıkla salgından korunabilirsiniz.

En etkili maske takma şekli genel olarak değerlendirildiğinde son derece kolay bir sisteme sahip olduğu görülüyor. İşte tam da bu yüzden pek çok kişi tarafından tercih edilebilir.

Bill Gates gibi isimler bu sistemi öneriyor

Bill Gates ve Dr. Fauci gibi isimler bu tür maskeleri öneriyor. Maske kullanımında 3 farklı katmanın tercih edilmesi onlar için son derece kritik. Fakat toplumun geneline bakıldığında maske takma konusunda tek kat sisteminin bile ihlal edildiği görülüyor.

Caddede yürürken maskeyi çene altına çeken birçok insan görebilirsiniz. Bu nedenle 3 katlı maske sisteminin yaygın bir şekilde tercih edilmesi şu an için zor. Hele ki ağır işlerde çalışanlar tek katlı maske sistemini bile uygulamakta çok zorlanıyor. Bu konuda elbette onlara hak vermek mümkün.

Sosyal mesafe ve maske gibi kurallar salgında olumlu bir etki yaratabiliyor. Her ne kadar net bir şekilde etkileri fark edilmese bile yine de vaka sayısının en azından artmaması için kritik. En etkili maske takma şekli bu nedenle ayrı bir öneme sahip.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Aşı Haritası Ortaya Çıktı: Hangi İlde Kaç Kişi Aşı Oldu?

>> Yeni Koronavirüs Dalgası Geliyor: Bilim İnsanları Uyardı!