Xiaomi Artık Her Segmentte LTPO Panel Sunacak!

Haftalık Telefon Haberleri

Xiaomi artık orta segment akıllı telefonlarında dahi LTPO panel teknolojisini sunabilmek için TCL CSOT ile anlaşma yaptı. İşte detaylar.

Bildiğiniz üzere Xiaomi, her segment akıllı telefonları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. fakat genellikle uygun fiyatlı akıllı telefonlarda, bazı özelliklerin, kullanıcıların beklentilerini karşılayamadığını söyleyebiliriz. Örneğin üst segment Xiao­mi akıllı telefonlarda OLED, AMOLED teknolojileri kullanılırken, uygun fiyatlı modellerde genellikle IPS LCS paneller kullanılıyor. IPS LCD ekranların da kullanılabilir olduğunu belirtelim. Fakat renk doğruluğu, kullanım hazzı tarafında AMOLED ve OLED paneller bir adım daha önce. Xiao­mi ise, orta segment akıllı telefonlarının ekran performansını iyileştirmek için, LTPO paneller kullanmayı amaçlıyor. Hatta bu yüzden TCL CSOT ile anlaşmaya vardı. Bu yüzden artık, Xiaomi’nin uygun fiyatlı akıllı telefonlarında dahi LTPO panel göreceğiz. İşte ayrıntılar.

Xiaomi Artık Her Segmentte LTPO Panel Sunacak!

Üst düzey akıllı telefonlara özel olan LTPO panel, artık orta segment Xia­omi modellerinde de gelecek. Kendi yenileme hızını ayarlayabilen ekran teknolojisi, amiral gemisi hissiyatı uyandıracak bir ekran ile gelecek. Aynı zamanda söz konusu ekranların, hem parlaklık tarafında hem de renk yelpazesi tarafında daha iyi olacak. Bununla beraber kendi yenileme hızını ayarlayabilen ekranların birçok avantajı bulunuyor. Örneğin bir akıllı telefonu, sürekli 120 Hz tazeleme oranı modunda kullanmak, pil ömrünü önemli derecede azaltacaktır. Fakat LTPO panellerde karşımıza çıkan, adaptif yenileme hızı ayarı, ekranınızda bulunan görüntüye göre, yenileme hızını otomatik olarak ayarlayabilecek.

Xiaomi

Bu durumu en kolay şu şekilde özetleyebiliriz. Eğer telefonunuz LTPO panele sahipse ve 120 Hz tazeleme oranı ile geliyorsa, oyun oynadığınız esnada 120 Hz görüntü almaya devam edeceksiniz. Oyunu kapatıp sosyal medyada dolaşmaya başladığınızda ise, ekran tazeleme oranınız otomatik olarak düşecek. Bu da pil tarafında kullanıcılara önemli avantaj sağlayacak. Söz konusu özelliğin, üst segment akıllı telefonlarda sunulan bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Xioami ise, ülkemizde de satışa sunacağı akıllı telefon modellerinde, LTPO paneller kullanacak. Tabii ki bu durum fiyatları etkileyecek mi henüz belli değil.

İlgili Haberler

>> Xiaomi 12 Ultra Tanıtım Tarihi Belli Oldu: Yakında Geliyor

>> Netflix Artık Daha Ucuz Olacak: İşte Detaylar!