Xiaomi, kara liste kararına karşın ABD hükümetine dava açıyor

Xiaomi, yakın zamanda ABD hükümetinin aldığı kara liste kararına karşın dava açmaya karar verdi. İşte detaylar.

Bundan tam iki hafta önce Trump Başkanlığındaki ABD hükümeti 10 Çinli şirketi kara listeye almıştı. Bu şirketler arasında son zamanlarda popülaritesi hızla artan Xiaomi’de var. ABD hükümeti tarafından Komünist Çin Askeri Şirketi olarak suçlanmıştı. Buna karşın Xiaomi, bu iddiaları reddeden açıklamalar yaptı. Şimdide bu alınan karala ilgili ABD hükümetine dava açmaya karar verdi.

Amerikan menkul kıymetlerine ve yatırım şirketlerine söz konusu şirketlere sermaye koymaktan alıkoyan Kasım ayından itibaren yönetimin İcra Kararı’na girmeye hakkı olacak. Xiaomi’deki tüm Amerikalı kurumsal yatırımcıların Kasım ayına kadar şirketteki varlıklarını geri çekmek zorunda kalacağıdır.

Çinli şirket, Washington bölge savcılığında bir mahkeme dilekçesi doldurdu ve dava için ilk adımı attı. Çinli şirket Xiaomi, ABD Savunma ve Hazine Bakanlığı’ndan davacı oldu. Özellikle tanık olarak Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hazine Bakanı Janet Yellen‘i tanık olarak gösterdi. Kara liste kararını karşın “kanun dışı ve anayasaya aykırı” olarak adlandırdı.

Xiaomi

Xiaomi, dilekçede şu, ”Tanımlama yerinde kalırsa ve kısıtlamalar yürürlüğe girerse Xiaomi yakın, ciddi ve telafisi mümkün olmayan zararlarla karşı karşıya kalır” ifadeleri etti.

Xiaomi, hissedarlarını ve ortaklarını sahip çıkıyor

Daha önce yaptığı açıklamalara benzer ifadelerde bulunan Xiaomi,  Ordusu tarafından kontrol edilmediğini ifade etti. Hükümet, Kara liste kararını alırken Xiaomi’nin, Çin ordusu ile ilişkili olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmamıştı.

Çinli şirket, verdiği dilekçede daha öncede yaptığı açıklamada belirttiği gibi “orduyla açık bir ilişkileri” olmasının hissedarlarının ve ortaklarıyla ile iş yapmalarını imkansız hale getireceğini belirtmişti. Ayrıca yatırımcılarının büyük bir kısmının ABD’li olduğunu ifade etti.

Çinli şirket, her ne kadar kara listeye alınsa da ABD’den teknoloji ithal edebiliyor. Ancak şirket Amerika DoD (Department of Defense) blacklisting içerisinde. Bu durum firmanın lisanlarıyla ilgili herhangi bir şeyi kapsamıyor. Sadece US vatandaşlarının yatırım yapmasını engelliyor.

ABD’nin yeni hükümeti ile durumun yumuşama durumu var. Fakat Amerika ile Çin arasındaki ekonomik savaş durumu hem Amerikalı hem de Çinli şirketleri etkiliyor.

Güncel yeni açıklama

Xiaomi tarafından az önce güncel yeni bir açıklama yapıldı. Açıklama metnini sizler için hemen aşağıya bıraktık.

“Bu duyuru, Xiaomi Corporation (“Şirket” ve bağlı kuruluşları ile birlikte “Grup”) tarafından gönüllü olarak yapılmıştır. Şirketin 15 Ocak 2021 tarihli açıklamasına atıfta bulunulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından 14 Ocak 2021’de (Doğu Standart Saati) yayınlanan, şirketin 1999 mali yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın (“NDAA”) 1237 numaralı kısmına istinaden nitelikli tüzel kişiler listesine eklenmesine yönelik yayınlanan basın bülteniyle ilgili olarak, Şirket, 15 Ocak 2021 tarihinde, Şirketin ve hissedarlarının menfaatlerini korumak için uygun önlemler alacağını açıklamıştır.”

“Şirket, 29 Ocak 2021 tarihinde (Doğu Standart Saati) ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı aleyhine dava açmış bulunmaktadır. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı tarafından NDAA kapsamında Şirketin bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olarak listeye dahil edilmesi kararının (“Karar”) gerçekle örtüşmediğine ve Şirketi hukuki süreçlerden yoksun bıraktığına inanmaktadır.”

“Şirket açılan davada, dünya genelindeki kullanıcıların, iş ortaklarının, çalışanların ve Şirket hissedarlarının menfaatlerini korumak amacıyla mahkemeden kararın hukuka aykırı olduğunun kabul edilmesini ve bu nedenle kararın iptal edilmesini talep etti. Şirket, uygun olduğu takdirde ek açıklamalar aracılığıyla Şirket hissedarlarını ve potansiyel yatırımcıları, davayla ilgili diğer önemli gelişmelerden haberdar edecektir.”

“Hissedarların ve potansiyel yatırımcıların, Şirket menkul kıymetleriyle işlem yaparken dikkatli olmaları tavsiye edilir.”

>>Xiaomi Türkiye’den Kara Liste Açıklaması

>>Trump, Xiaomi ile birlikte 10 şirketi kara listeye aldı