ABD Kara Listeye Çinli Şirketleri Eklemeye Devam Ediyor: ABD vs Çin

ABD kara listeye Çinli

Dünyanın en güçlü teknolojilerine sahip olan ABD kara listeye Çinli şirketleri almaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde bu çalışmaların daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

ABD ve Çin arasında ciddi bir mücadele olduğunu görüyoruz. Bu mücadelenin ana kaynaklarını genellikle ekonomi oluşturuyor. Çin merkezli birçok şirket küresel çapta büyük bir güç kazanmayı başardı. Bu durum ABD için tehlike olarak görülüyor. Elbette tüm şirketlere baskı yapılmıyor.

ABD özellikle Çin ordusuna yardım eden şirketleri kesinlikle kara listeye ekliyor. Mesela Huawei bunlardan en önemlisi. Şirket 5G teknolojisini tüm dünyaya yaymaya çalışıyor. Bu şirket Çin ordusuna yardım ettiği gerekçesi ile kara listeye alınmıştı. Google başta olmak üzere hiçbir şirket bu markaya teknolojilerini satmadı. Şimdi ise 27 kişi ve şirket bu kara listeye eklendi.

ABD kara listeye Çinli markaları ekliyor

ABD tarafından yapılan açıklamaya göre bazı şirketler Çin ordusunun kuantum bilişim programını geliştirmeye yardım ediyor. Bu şirketlerin ABD teknolojilerini Çin ordusuna aktarmaya çalıştığı söylendi. Ticaret Bakanlığı, ulusal güvenlik endişesi nedeniyle bazı şirketlerin kara listeye alındığını söyledi.

ABD kara listeye Çinli

Bu şirketlerin kara listeye alınmasının sebebi ise ABD teknolojilerini, Rusya ve Çin ordusuna aktarmak istemeleri. Ayrıca bu şirket ve kişilerden 16 tanesi Pakistan tarafından devam ettirilen nükleer veya balistik füze programına destek veriyor. Bu tür denemeler ABD tarafından tehlikeli olarak görülüyor.

ABD kara listeyi genişletecek

Ortaya çıkan son detaylara göre ABD kara listeyi genişletmeye çalışacak. Özellikle Çin hükümetinin ekonomi alanında ABD’yi geçme hedefi bu ülkeyi kızdırmış gibi görünüyor. Ancak esas problem büyümenin Çin ordusuna aktarılması. Böyle bir durumda ABD kendisini tehlikede hissediyor.

Füze programları veya nükleer silahların desteklenmesi yine ABD tarafından yakın takip altına alındı. Tüm bunlar izlenip müdahale edilecek gibi görünüyor. Peki sizce ABD tarafından alınan bu kararlar doğru mu?

İlgili Haberler:

>> Alibaba E-ticaret Etkinliği Büyük Bir Rekor Kırdı: Amazon İle Rekabet Kızışıyor

>> Bu yazımızda Binance Referans Programı ve nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele aldık.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here