Xiaomi’nin 725 Milyon Dolarlık Varlığına En Koyuldu!

Xiaomi'nin 725 Milyon Dolarlık Varlığına En Koyuldu!

Xiaomi’nin 725 milyon dolarlık varlığına en koyuldu. İşte yasayı ihlal eden Xiaomi’nin varlığına el koyulmasının sebebi.

Xiaomi, uzun yıldır ülkemizde hizmet veren bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Hem uygun fiyatlı modelleri hem de amiral gemisi cihazları ile teknolojisinden sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Xiaomi’nin en çok Hindistan pazarında hakim olan bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Çin menşeili şirket, Hindistan pazarında etkin bir rol oynuyor. Hem Hindistan’da açtığı üretim fabrikaları ile de uygun fiyata teknolojil ürünlerini yaymayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Xiaomi’nin Hindistan tarafında öenmli bir sorun ortaya çıktı. Hindistan hükümeti, Xiaomi’nin 725 Milyon dolarlık varlığına el koydu. İşte tüm detaylar.

Xiaomi’nin 725 Milyon Dolarlık Varlığına En Koyuldu!

Xiaomi Hindistan bölümüne Hindistan İcra müdürlüğü tarafından önemli bir meblağ tahsis edildi. İcra Müdürlüğü Xiaomi Hindistan’ın banka hesabından 725 Milyon dolar aldı. Ayrıca devlet kuruluşu, Xiaomi Hindistan döviz yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 55.5 milyar INR’lik cezayı kesti.

Xiaomi'nin 725 Milyon Dolarlık Varlığına En Koyuldu!

Xiaomi’nin, İcra Müdürlüğü’ne talimatı üzerine, Xiaomi Technology India Private Limited olarak geçen Hidistan kısmına telif ücretinin çok büyük miktarda olduğunu belirtti. 1999 tarihli Döziv Yönetimi Yasası’nın 4.kuralını ihlal eden Xiaomi’ye ceza kesildi. Bu kurala göre Hindistan’da ikamet eden hiç kimse, Hindistan dışında bulunan herhangi bir dövizi transfer edemez. Xiaomi Hindistan ise bu kuralı çiğnedi ve 750 milyon dolarlık cezaya tabi tutuldu.

Xiaomi Hindistan, bankaya yapılan tüm telif ödemelerinin ve beyanlarının yasal ve doğru olduğunu belirten bir yanıt yayınladı. Devlet kurumu tarafından belirtilen telif ödemeleri, Xiaomi ürünlerinin Hindistan versiyonunda kullanılan lisanslı teknolojiler ve fikri mülkiyet içindi. Bu yüzden Xiaomi’nin Hindistan tarafında telif hakları için gerekeni yaptığını belirtelim.

Xiaomi’nin 725 milyon dolarlık varlığına en koyuldu. Fakat Xiaomi’nin bu konuda hassas olduğunu, fikri mülkiyet için gereken tüm maddi ücreti vermeye hazır olduğunu söyleyelim. Bu yüzden ortaya çiğnenen bir yasa olmuş olsa bile, Xiaomi tarafında herhangi bir sıkıntı yaşanmadan 725 milyon dolarlık ceza ödendi.

İlgili Haberler

>> Redmi Note 12 Serisi Orta Segmentte Fark Yaratacak!

>> AnTuTu Nisan Ayının En Güçlü Akıllı Telefonlarını Açıkladı!