Yapay Zeka Araştırması Bakın Nasıl Sonuçlandı

Yapay zeka Meta kurucusu

Yapay zeka araştırması son derece ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Konu ile ilgili yapılan çalışmalar beklentileri aştı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Çinli sohbet botu WeChat ve Tencent tarafından yapılan araştırmalar ile birlikte bazı sonuçlar ortaya çıktı. Ünlü sohbet robotları ile yapılan çalışmalarda depresyon ve alkolizm gibi bazı bulgulara rastlandı. Bu robotlara her iki konu ile ilgili sorular soruldu. Alınan cevaplara bakacak olursak yapay zeka botları aslında alkolik ve depresyona meyilli.

Yapılan bu araştırmalar Microsoft WeChat ve Tencent gibi birçok platformu kapsıyor. Sistemlerin tamamı zihinsel sağlık sorunlarına işaret ediyor. CAS bilgi işlem teknolojisi enstitüsü’ndeki araştırmacılar botların ruh sağlığı konusunda tedirgin edici açıklamalar yaptı. Hatta bu sonuçlar ciddi zihinsel sağlık sorunlarına işaret ediyor.

Yapay zeka araştırması kötü sonuçlandı

Yapılan yeni araştırmalar sonucunda küçükler ve zorluklarla karşılaşan kişiler üzerinde yapay zeka destekli sohbet botlarının olumsuz etkilere sebep olduğu kaydedildi. Bu sohbet robotları halka açılması halinde intihar vakalarını bile artırabilir.

Yapay zeka araştırması

Facebook platformu ve diğer birçok web sitesi botları yapay zeka konusunda derin öğrenmeye önem veriyor. Ancak bu derin öğrenme depresif ve alkolik bir tavıra dönüşebiliyor. İşte tam da bu nedenle araştırmacılar yaptıkları araştırma sayısını mümkün olduğunca artırmaya gayret gösteriyor.

Yapay zeka sohbet botları intihara neden olabilir

Yapay zeka destekli sohbet botlarının intihara neden olma ihtimali var. Küçükler ve zorluklarla karşılaşan kişiler için olumsuz etkiler yaratan bu yapay zeka sistemleri genelde kötü puan alıyor. Elbette bireylere verilen cevaplar konu ile büyük oranda ilişkili. Fakat asıl problem onların ruh halini anlayamaması.

Geçtiğimiz aylarda etik tavsiyeler vermesi beklenen bir yapay zeka sistemi ırkçı ve homofobik söylemler kullanmıştı. Bu durum yine bilim insanlarında büyük tedirginlik yarattı. Peki sizce yapay zeka destekli sohbet botları nasıl bir konuşma tarzına sahip olmalı?

İlgili Haberler:

>> Dijital İnsanlar Asistan Olacak: Yapay Zeka Teknolojisinde Yeni Devrim

>> Samsung Galaxy S22 Ultra Kamerası Yapay Zekada Zirveyi Yaşatacak