Yapay Zeka Gelişimi Geleceği Yeniden Şekillendiriyor: Her Alanda Kullanılabilir

Yapay zeka gelişimi geleceği

Yapay zeka gelişimi geleceği yeniden şekillendirecek gibi görünüyor. Özellikle son yıllarda bu alan çok daha fazla derinleşti. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Günümüzde yapay zeka kavramı neredeyse her alanda karşımıza çıkıyor. Matrix filmi ile birlikte yapay zekanın üst seviyelere ulaştığını görüyoruz. Tamamen kodlardan oluşan bir dünya içinde yaşadığımızı bile söyleyenler var ve yapay zeka bu konuda ne düşünüyor ve nasıl bir gelişim sağlıyor?

Yapay zeka denilince akıllara genellikle son derece üst düzey bir teknoloji geliyor. Ancak yapay zeka sanıldığı kadar gelişmedi. Önünde henüz çok uzun bir zaman var. Şu anda yapay zeka 4 farklı çeşide ayrılabiliyor. Akıl teorisine dahil olanlar, sınırlı hafızaya sahip olanlar, reaktif makineler ve öz farkındalık bulunduranlar şeklinde ayrım yapmak mümkün.

Yapay zeka gelişimi sürekli hızlanıyor

Yapay zeka günümüzde birçok şirket tarafından kullanılıyor. Temel olarak reaktif makineler ile işe başlandı. Satranç ustalarını yenmeyi başaran bu yapay zeka modeli sadece önündeki dünyayı algılayabiliyor. Mesela satranç oynamayı öğretirseniz satranç konusunda en iyi oyuncuları bile yenebiliyor.

Yapay zeka gelişimi geleceği

Yapay zeka alanında üst seviye olarak öz farkındalık bilincine sahip olan makineler gösteriliyor. Bu yapay zeka insanlığın en üst noktasına bile ulaşabilir. Belirli bir öz farkındalığa sahip olan yapay zeka çevresini algılayabilir ve insanların ne hissettiğini bile çözebilir. Bu yapay zeka türü günümüzde hem en çok korkulan hem de en fazla istenilen tür olarak biliniyor.

Yapay zeka teknolojileri her alanda kullanılabiliyor

Özellikle otonom araç teknolojisi için yapay zeka olmazsa olmazlar içerisinde yer alıyor. Otonom araçlar sizi istediğiniz noktadan başka bir noktaya taşıyabilir. Fakat bunu yapabilmesi için büyük bir öğrenim sürecinin tamamlanması gerekiyor.

Yapay zeka ile birlikte Instagram akış ve TikTok ana sayfası yeniden düzenlenebiliyor. Hatta Google reklamları yine bu teknoloji kullanılarak karşımıza çıkıyor. Kısacası hayatımızın her alanında yapay zeka yer alıyor.

İlgili Haberler:

>> Turkcell’in yapay zeka uygulaması uzaktan sürüş desteğiyle hayatları kurtaracak

>> Yeni Yapay Zeka Sistemleri Kalp Krizini Tahmin Edebiliyor: Erken Ölümleri Engelleyebilir