Yapay Zeka Sistemlerine Güven Azalıyor: Her Şeyimiz Tehlikede Olabilir

ChatGPT Widget ile

Yapay zeka sistemlerine güven giderek azalıyor. Özellikle son dönemlerde yaşanan gelişmeler bu teknolojinin tehlikeli boyutlarını da gösteriyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Yapay zeka günümüzün en önemli teknolojileri içerisinde yer alıyor. Sağlık, iş ve üretim gibi alanlarda bu teknoloji aktif bir şekilde tercih ediliyor. Hatta söz konusu sosyal medya sitelerinde yapay zekanın çok fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Peki gerçekten de bu teknoloji sadece olumlu yönleri ile mi hayatımızda?

Sosyal medya platformlarının yapay zekayı kullanarak bizim için akış hazırladığını biliyoruz. Yani Instagram platformuna girdiğinizde akış bölümünde yer alan videolar sizin verileriniz ile elde ediliyor. Yapay zeka bir noktada sizin verilerinizin toplanması ve işlenmesi için kullanıyor. Bu yönden sosyal medya platformlarının bir veri toplama aracı haline geldiğini söyleyebiliriz.

Yapay zeka sistemlerine güven azalma eğiliminde

Genel olarak yapay zeka sistemleri kendisini yenileme özelliği gösterir. Yani onu yaratan kimse adeta onun gölgesi olur. Mesela bir yapay zeka sistemi kodlandığında onu yaratan kişi kimse istediği şekilde komut sistemi oluşturabilir. Büyük bir insan grubunu öldürmesini bile isteyebilir.

Yapay zeka sistemlerine güven

Yapay zeka sistemlerine sahip olan robotik mekanizmalar yaratıcısının komutlarını takip eder. Ahlaki bir değeri olmadığı için büyük bir insan grubuna öldürmek pek zor olmayacaktır. Yaklaşık olarak 50 yıl içerisinde yapay zekanın savaşlarda çok daha aktif kullanılacağını söyleyebiliriz.

Küresel çapta savaş tehdidi oluşturuyor

Yapay zekanın sağladığı veri işleme teknolojisi ve robotik alan büyük katkılar sunuyor. Ancak işin tehlikeli boyutunu göz ardı etmemek gerekiyor. Otonom sistemlere sahip araçlarda bile yapay zeka tercih ediliyor. Fakat yapay zekaya sahip olan herhangi bir mekanizmayı bilgisayar korsanları ele geçirip kötü amaç için kullanabilir.

Microsoft başta olmak üzere Tesla, Apple ve Google gibi birçok şirket yapay zeka üzerinde çalışmalarını derinleştiriyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin çok daha çılgınca kullanıldığını görebiliriz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Bu Kripto Paraları Balinalar Topluyor: Yükselme İhtimalleri Olan 5 Altcoin

>> Aralık Ayında Yükselecek Kripto Paralar Analistler Tarafından Açıklandı