Otomobil Almak İsteyenler Daha Pahalı Fiyatlara Hazır Olsun: İkinci El Piyasası Durmuyor

2022 motorlu taşıtlar vergisi

Otomobil almak isteyenler daha pahalı fiyatlar ile karşı karşıya kalabilir. Dolar kurunun sert etkisi nedeniyle otomotiv endüstrisi giderek daha pahalı hale geldi. İşte konu ile alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Dolar kurunun etkisi ve koronavirüs pandemisi nedeniyle üretim büyük oranda aksadı. Sıfır araçlara erişmek bu nedenle neredeyse imkansız hale geldi. Mesela Skoda, Toyota veya Volkswagen gibi birçok otomotiv markası kendi satış mağazalarında bile otomobil bulundurmakta zorlanıyor. Elbette durum sadece onlarla sınırlı değil. Neredeyse tüm otomobil markaları benzer problemleri yaşıyor.

Kasım ayı otomotiv endüstrisi için son derece sorunlu geçti. Sıfır otomobil fiyatlarına yaklaşık olarak 3 defa zam yapıldı ve devamı gelecek gibi görünüyor. Yaşanan zamlar sebebiyle ÖTV dilimi değişen araçlarda fiyat artışı korkunç seviyelere kadar ulaştı. Durum böyle olunca ikinci el piyasasında fırsatçılık zirve yaptı.

Otomobil almak isteyenler için zor aylar

Sektör kaynaklarına bakıldığında fiyatların bu kadar ciddi bir şekilde yükselmesinin nedeni olarak ÖTV görülüyor. Alınan bu vergiler nedeniyle araç fiyatları korkunç şekilde yukarıya doğru çıktı. Ayrıca çip problemi yine bu pahalılığı artırmaya devam ediyor.

Otomobil almak isteyenler

2. El piyasalara bakıldığında Renault Clio 2020 model aracın bile 483 bin TL’ye satıldığı görülüyor. Bu aracın sıfırını almak isterseniz 355 bin TL vermeniz gerekiyor. Kısacası ikinci el neredeyse sıfır fiyatını bile geçti. Volkswagen Golf aracında da benzer bir fiyat probleminin yaşandığı görülüyor.

Tüm otomotiv sektöründe sert yükseliş

Küresel çapta otomotiv endüstrisi zor günler yaşıyor. Özellikle çip sıkıntısı bunun en büyük nedeni olarak görülüyor. Fakat Türkiye’de işler biraz daha tuhaf bir noktaya doğru gidiyor. Hem ÖTV miktarının fazla olması hem de araçlarda yaşanan arz problemi fiyatları uçuruyor.

Otomotiv sektörünün genelinde yaşanan bu yükselişin bir miktar azalması için ÖTV düzenlemesi şart gibi görünüyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En Güvenli Otomobil Markası Bakın Hangisi Oldu: Tesla İçin Sürpriz Sonuç

>> TOGG Yerli Otomobil Fiyatı Bakın Ne Kadar Olacak: Fiyatın Açıklanacağı Tarih Belli Oldu