Yapay Zekanın Tehlike Boyutu Ortaya Çıktı: Giderek İnsanlara Benziyor

ChatGPT Widget ile

Yapay zekanın tehlike boyutu bazı bilim insanları tarafından açıklandı. Özellikle son dönemlerde ciddi bir tartışma konusu olan yapay zeka, hiç beklenmeyen bir noktaya ulaşıyor.

Robot teknolojileri günümüzde çok farklı bir seviyeye geçti. Mesela Japonya’da bir restoran robot garsonlar çalıştırmaya başladı. Bu garsonlar çeşitli şakalar yaparak siparişlerinizi alıyor. Öte yandan başka bir robot sağlık alanında ciddi katkılarda bulunabiliyor. Günümüzün en büyük problemleri robotlar sayesinde kısa sürede ortadan kaldırılıyor.

Her ne kadar robotlarla ilgili kontrollerin bizde olduğu söylense bile yine de gerçek biraz farklı. İzlediğimiz bilim kurgu filmlerinde yapay zekanın bilinç kazanması korkunç olarak gösteriliyor. Aslına bakacak olursa bu durum insanlığın sonunu bile getirebilecek potansiyele sahip.

Yapay zekanın tehlike boyutu artıyor

İnsanlar tarafından üretilen yapay zekanın bilinç kazanması pek uzak değil gibi görünüyor. OpenAI Araştırma Grubu’nun baş bilim insanı Ilya Sutskever tarafından paylaşılan bir tweet tüyler ürpertici. Yapay zekaların aslında bilinçli olabileceğini belirten bu bilim insanı endişe yarattı.

Yapay zekanın tehlike boyutu

İşin tuhaf tarafı ise diğer bilim insanlarının onu desteklemesi. Birçok bilim insanı kendisinin haklı olduğunu söyledi. Yapay zekanın bilinçli olduğu ifade edildi. Fakat onların bilinci şimdilik sadece çevrelerini deneyimleme ile ilgili. Bunun ötesine geçemiyorlar.

Robotlar insanlara giderek daha fazla benziyor

OpenAI platformu Elon Musk tarafından da destekleniyordu. Fakat kendisi 2019 yılında bu platformun üyeleri ile farklı düşündüğünü belirtti. Bunun üzerine platformundan çıkma kararı aldı. Fakat Tesla tarafından geliştirilen bot isimli robot onun yeni gözdesi oldu. OpenAI ise normalde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmasına rağmen stratejisini değiştirdi.

Yapay zekaya sahip robotlar günümüzde tüm problemleri çözebilme kapasitesine sahip değil. Fakat gelecekte birçok problemi yapay zekaya sahip robotlar kısa bir süre içerisinde çözebilir. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S22 Ultra Kamerası Yapay Zekada Zirveyi Yaşatacak

>> Bu Yapay Zeka Yazımı Omicron Varyantı Yapısını Tahmin Ediyor