Zoom Açığı Apple Kullanıcılarını Tehlikeye Atıyor: Buna Dikkat Edin

Yeni Zoom güncellemesi

Zoom açığı Apple kullanıcılarını tehlike atmaya başladı. Yeni keşfedilen bir güvenlik açığı büyük sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Video konferans yazılımı kullananlar genelde kendilerini güvende hissedebiliyor. Apple ise bunun aslında öyle olmadığını kanıtladı. Video konferans yazılımları kullanılmadığında bile mikrofonlar açık kalıyor. Bunun en bariz örneği ise son dönemlerin yükselen yıldızı Zoom ile ilgili.

MacBook cihazlarda yüklü Zoom uygulaması bu güvenlik açığını ortaya çıkardı. Uygulamaya konulan görsel ipuçları ile birlikte ilginç bazı detaylar olduğu anlaşıldı. Normal şartlarda mikrofona ya da kameraya erişilmesi durumlarında kullanıcıya çeşitli ikazlar yapılıyor. Uygulamanın kamera ve mikrofonu kapatmadığı bu ikazlar üzerinden ortaya çıkarıldı.

Zoom açığı Apple kullanıcılarını zor durumda bırakabilir

macOS monterey piyasaya sürüldükten sonra Zoom ile ilgili bazı ayrıntılar tespit edildi. Bu uygulama ile birlikte kullanıcılar mikrofonlara ve kameralara erişim olup olmadığını görebiliyor. Böylece herhangi bir güvenlik zayıflığı engellenmiş oluyor.

Zoom açığı Apple kullanıcılarını

Dünyanın en büyük video konferans uygulamaları içerisinde yer alan Zoom, kapalı olduğunda bile mikrofona erişmeye devam ediyor. Normal şartlarda siz toplantıdayken Zoom mikrofonunun açık olması gerekiyor. Ancak uygulama ne yazık ki toplantıda olmadığınızda bile mikrofonu açık bırakıyor.

Büyük güvenlik açığı ortaya çıktı

Özellikle herkesin hibrit veya uzaktan çalışma modeline geçiş yapması ile birlikte Zoom gibi uygulamalar çok daha önemli hale geldi. İşte tam da bu nedenle güvenlik açığını oluşturan uygulamalar içerisinde Zoom son derece kritik. Sürekli olarak kullanılması nedeniyle size ait birçok veri açığa çıkabilir. Üstelik sadece mikrofon üzerinden bile ciddi bir veri hırsızlığı yapılabilir.

Tüm bu problemler nedeniyle Apple önemli uyarılarda bulundu. Şirket, mikrofon ve kameraya ulaşan uygulamalar ile ilgili dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Zoom ise yeni güncelleme ile birlikte bu tür problemleri gidereceğini açıkladı. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone Cihazlarda Reklam Hassasiyeti Sağlayacak: Faturası Facebook’a Kesilecek

>> Galaxy S22 Tanıtım Videosu Büyük Beğeni Kazandı: Apple’a Roket Attı