Evden Çalışmak Sağlığınızı Altüst Etmesin: Uzmanlar Uyarıyor

Türkiye'de iş kurmak isteyenler

Evden çalışmak sağlığınızı altüst etme ihtimaline sahip. İşte tam da bu nedenle uzmanlar önemli bazı uyarılarda bulunuyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

.

Pandemi süreci ile birlikte birçok kişi uzaktan çalışma yöntemine geçti. Bazıları ise hibrit modeller tercih etti. Yani kısmi olarak ofiste çalışmalar yaparken aynı zamanda uzaktan da destek veriliyor. Tüm bunlar evde geçirilen zamanı önemli ölçüde artırdı. Peki bu durum uyku sağlığına ne ölçüde etki ediyor.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda uzaktan çalışmaya geçiş ile birlikte normal rutinlerin altüst olduğu ifade edildi. Bu durum aynı zamanda uyku sağlığını önemli ölçüde etkiledi. İşe gidip gelmek ve sosyalleşmek yerine insanlar daha çok evde vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bu durum uyku düzeninin bozulmasına ve hem psikolojik hem de fiziksel sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Evden çalışmak sağlığınızı bozabilir

Birçok kişi işe geç kalmamak için erken uyanmak zorunda kalıyordu. Bu her ne kadar olumsuz bir durum gibi görünse bile aslında düzen yaratıyordu. Erken uyanma zorunluluğu ortadan kalkınca bu defa gündelik hayat çok daha düzensiz hale gelmeye başladı. Uyku saatleri ile çalışma saatleri birbirine karıştı.

Evden çalışmak sağlığınızı altüst

Uzun süre evde masa başında çalışan kişilerde bel ve boyun fıtığı gibi problemler ortaya çıkıyor. Ayrıca uyku saatinin bozulması nedeniyle stres ve anksiyete gibi psikolojik problemler ortaya çıkabiliyor. Bu durum son dönemlerde yaşanan ekonomik problemler ile birlikte iyice kronik hale gelebiliyor.

Ebeveynler yeni düzende daha stresli

Ebeveynler son dönemlerde sağlık konusunda en şanssız gruplar arasında yer alıyor. Çocukların bakımı ve uzaktan çalışma ortamı birleşince kaygı üst düzeye kadar çıkıyor. Uzmanlar ise evden çalışırken daha sağlıklı kalabilmek için bazı önerilerde bulundu.

Mesela uyku ritminin oluşturulması bunlardan bir tanesi. Ayrıca gevşemeye yardımcı alışkanlıklar edinmek yine bilim insanları tarafından en fazla önerilen aktiviteler içerisinde yer alıyor. Bazı bilim insanları ise güneş ışığından mahrum kalınmamasını ve çalışma saatlerinin belirli olmasını öneriyor.

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Şirketleri Hibrit Çalışma Modellerine Nasıl Bakıyor?

>> Haftada 4 Gün Çalışma Modeli Geliyor: Az Çalış Çok Kazan

. . . . .