Yeni akıllı saatlerde kan şekeri ölçümü yapılabilir! İşte o modeller

kan şekeri ölçümü

Yeni nesil akıllı saatlere devrim niteliğinde bir özellik geliyor. Akıllı saatlerin kan şekeri ölçümü yapması mümkün olacak. İşte detaylar.

Akıllı saatlere olan talep gün geçtikçe artıyor. Özellikle son çıkan modellere eklenen özellikler ile tıpkı bir akıllı telefon gibi kullanmak mümkün oluyor. Telefondan yapılan temel işlevlerin akıllı saatler tarafından yerine getirilebilmesi, kullanıcılara sağlanan kolaylıklardan en önemlisi diyebiliriz. Artık yalnızca telefondan yapılan temel işlevler değil, kan şekeri ölçüm cihazının işlevini bile yerine getiren akıllı saatler gelecek. Samsung ve Apple’ın yeni modellerinde görülecek bu özellik hakkında işte ayrıntılar.

Apple ve Samsung saatleri ile kan şekeri ölçümü mümkün olacak

Kore kaynaklı ET News haber şirketi bir haber paylaştı. Bu habere göre, Samsung ve Apple’ın piyasaya süreceği akıllı saatlerine kan şekerimi ölçümü mümkün oluyor. Özellikle Samsung’un, bu yıl piyasaya süreceği, Galaxy Watch 4 veya Galaxy Watch Active3 modelinde söz konusu özellik mevcut olarak. Fakat hangi model olduğuna dair henüz bir bilgi bulunmuyor. Çünkü Samsung’un sıradaki akıllı saatinin ismi henüz bilinmiyor.

Yeni modellere eklenen sensör sayesinde kan şekerinin ölçümü mümkün oluyor. Bu da diyabet rahatsızlığı olanlar için çok büyük bir buluş diyebiliriz. Çünkü kan şekerinin sürekli ölçümünün gerektiği bir rahatsızlık için, bu ölçümü anlık olarak yapabilen akıllı saat, devrim niteliğinde olacaktır.

Apple Watch Series 6

Samsung’un yeni çıkartacağı modelde kullanacağı optik sensör ile, saatten çıkan lazer ışığı sayesinde, kullanıcının koluna titreşimler gelecek. Bu titreşimlerden sağlanan geri bildirim sayesinde, akıllı saat kandaki kan şekeri hakkında bilgi toplayabiliyor.

Daha öncesinde Apple ve Samsung tarafından üretilen iki modelde EKG ölçümü özelliği mevcuttu. EKG özelliği sayesinde kalp kasılması esnasında oluşan elektriksel aktivitelerin grafiğinin oluşturulmasını sağlıyordu. Fakat tıbbi alanda doğruluğuna güven söz konusu olduğu için hükümetin onayı gerekiyordu. Yakında yeni modeller ile gelecek olan kan şekeri ölçümü özelliğinin de hükümetin onay sürecinden geçmesi gerekeceği tahmin ediliyor. Çünkü yasa gereği sağlık ile alakalı teknolojik aletlerin onay almayı gerekiyor.

İlgili Haberler

>> Akıllı saatler yardımıyla Covid-19 tespit edilebilir!

>> Apple, katlanabilir iPhone için patent başvurusunda bulundu!