Yeni Maske Teknolojisi Koronavirüsü Hemen Tespit Ediyor: Testlere Gerek Kalmayacak

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü tespit etme özelliğine sahip. Geliştirilen bu yeni maskeler test ihtiyacını bile sıfıra indirebilir. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Maske kullanımı genellikle virüsten korunmak için yapılıyor. Dışarıdan hava yoluyla virüs bulaşmaması için bu yöntem tercih ediliyor ve işe yarıyor. Peki maskelerin artık Covid-19 testi olarak kullanılacağını söylesek ne düşünürsünüz? Bilim insanları tarafından yapılan yeni çalışmalarla birlikte maskeler artık test olarak kullanılacak.

Yaklaşık olarak 1,5 yıldır devam eden koronavirüs salgını ne yazık ki bir türlü bitmek nedir bilmiyor. Aşılar ile insanlar korunmaya çalışılırken aynı şekilde ilaçlar geliştiriliyor. Böylece hastaların daha çabuk iyileşmesi amaçlanıyor. Salgının gidişatını kontrol altına almak için test çok büyük bir öneme sahip.

Yeni maske teknolojisi koronavirüsün yayılmasının engelleyecek

Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmalar ile birlikte yeni bir maske türü geliştirildi. Bilim insanları bu maskelerin yeni Covid-19 hastalarının tespit edilmesinde büyük bir hız sağlayacağını ifade ediyor. Maskenin çalışma şekli ise oldukça basit.

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü

Yapay biyoloji reaksiyonlarını kumaşlara yerleştiren bilim insanları patojenlerin ve toksinlerin tespit edilmesini sağlıyor. SARS-CoV-2 virüsünün varlığını tespit etmek için giyilebilir teknoloji ilk defa üretilmiş oldu. Bu maskelerde yer alan sensörler; virüsler, bakteriler, toksinler ve kimyasal maddeleri hemen tespit edebiliyor.

Bu maskeler PCR testleri kadar etkili

Yapılan bilimsel çalışmalarda PCR testleri ile kıyaslama yoluna gidildi. Bildiğiniz üzere PCR testi bu alandaki en etkili yol olarak görülüyor. Yeni maskelerin en az bu testler kadar etkili olduğu tespit edildi. Böylece ilerleyen dönemlerde PCR testlerine bile gerek kalmayacak.

Dünyanın en büyük salgınlarında bir tanesi olan Covid-19 yeni maskeler sayesinde hızlıca tespit edilecek ve daha fazla yayınlayacak. Oda sıcaklığında çalışan bu maskeler kısa bir süre içerisinde tüm dünyada kullanılabilir hale gelebilir. Peki siz bu yeni maskeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> 1 Temmuz Genelgesiyle Kısıtlamalar Kaldırılıyor: Neredeyse Tüm Mekanlar Açılacak

>> Apple Kan Şekeri ve Vücut Isısı Ölçebilecek: Yepyeni Bir Donanım