Windows 11 İnsan Zevklerine Bakılarak Tasarlandı: İlk Defa Bu Yöntem Kullanılıyor

Windows 11 güncelleme

Microsoft tarafından geliştirilen Windows 11 insan zevklerine bakılarak tasarlandı. Bugüne kadar hiçbir şirket böyle bir yöntem denememişti. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Yaklaşık olarak 6 yıl aradan sonra ilk defa Microsoft tarafından yeni bir işletim sistemi tanıtıldı. Özellikle tasarım konusunda bu işletim sistemi fazlasıyla beğenildi. Genel hatları ile bakacak olursak Linux tasarımından çok uzak olmadığı söylenebilir. Daha keskin ve net bir tasarım kullanılmış gibi görünüyor.

Windows işletim sistemi ile ilgili en fazla eleştirilen iki konu bulunuyor. Bunlardan ilki güvenlik ile ilgili. Hem işletmeler hem de bireysel kullanıcılar güvenlik konusunda çok fazla şikayette bulunuyordu. Şirket yeni işletim sisteminde ilk olarak güvenlik problemini ortadan kaldırdı. Windows 11 kullanıcıları güvenlik ile ilgili neredeyse hiçbir sorun yaşamayacak gibi görünüyor. Tasarım konusunda ise insan zevklerini temel kabul ediyor.

Windows 11 insan zevklerine odaklanacak

Windows baş ürün yetkilisi Panos Panay tarafından yapılan açıklamalara göre yeni işletim sistemi için beyin aktiviteleri uzun bir süre incelendi. İnsanların hangi durumlarda ve hangi tasarımlarda daha fazla keyif aldıklarına ayrıntılı olarak bakıldı. Elde edilen sonuçların fazlasıyla tatmin ettiği söylendi.

Windows 11 insan zevklerine

Windows 11 platformunun insanlarda neler hissettireceği psikologlar tarafından değerlendirildi. Ayrıca bir pazarlama stratejisi olarak bilinen nöropazarlama Microsoft tarafından kullanıldı. Bu strateji yeni değil. Uzun bir süredir bazı şirketler tarafından kullanılıyor. Microsoft bu yöntemi görünen o ki ilk defa kullanıyor.

Windows 11 insan psikolojisine çok önem veriyor

Yapılan açıklamalara bakıldığında bu yeni işletim sistemi ile ilgili insan psikolojisine büyük bir değer verildiği görülüyor. Yapılan çalışmalar esnasında “bu zevk verici, bu harika ya da iyi hissettiriyor” gibi yorumlara bakıldığı söylendi. Yapılan denemelerde eğer kullanıcılar bu tür bir tepki verdiyse tasarım kabul ediliyor.

Microsoft nöropazarlama sistemini kullanarak daha fazla kişiyi kendi platformuna çekmek istiyor. Sizce bu stratejisinde başarılı olabilecek mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Windows 11 TPM 2.0 Çipini Zorunlu Kılıyor: Sizde Var Mı Öğrenin!

>> Windows 11 Apk Android Uygulamalarına İzin Verecek Mi: Cevabı Burada!