Yeni Şifre Oluştururken Çok Dikkatli Olun: Hemen Unutabilirsiniz

Yeni şifre oluştururken

Yeni şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var. Birçok kişi oluşturduğu şifreyi unutuyor ve büyük zorluklar yaşıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Dijital varlığımızı devam ettirmek için birçok şifreye ihtiyaç duyuyoruz. Mesela Google platformunda işlemler yaparken yine şifrelere ihtiyacımız oluyor. Herhangi bir web site veya uygulamaya abone olurken şifreler imdadımıza yetişiyor. Ayrıca bizleri bilgisayar korsanlarına karşı koruyor.

Her ne kadar durum böyle toz pembe bir şekilde anlatılsa bile yine de birçok aksilik beraberinde yaşanabiliyor. Mesela bilgisayar korsanları şifrelerinizi ele geçirip birçok varlığınıza el koyabiliyor. Tüm bunlara ek olarak yeni şifre oluşturduğunuzda bazen unutma ihtimaliniz ortaya çıkıyor.

Yeni şifre oluştururken akılda kalıcı olmasına dikkat edin

Çin’in Zhejiang Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre zihin özellikle yeni şifreleri unutmaya fazlasıyla meyilli. Durum böyle olunca ortaya sürekli olarak şifresini unutan insanlar çıkıyor. Araştırmalara bakıldığında zihin genellikle anlamsız bir şekilde oluşturulmuş sayı ve harf dizilerini hatırlamıyor sonucu ortaya çıkıyor.

Akılda kalıcı bir parola oluşturma konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Mesela çocukluk evcil hayvanınızın ismi veya sizin için önemli olan bazı rakamlar. Bu tür konulardan şifre seçerseniz sizin için daha akılda kalıcı olacaktır. Aksi halde şifrenizi unutmanız halinde bir süre bununla uğraşmanız gerekebilir.

Kolay şifre oluşturmayı uzmanlar önermiyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda her ne kadar akılda kalıcı şifreler belirlemeniz söylense bile yine de bunların kolay olmaması özellikle vurgulanıyor. Ne yazık ki bilgisayar korsanları sizin doğum tarihiniz veya yaşadığınız şehrin plaka kodu gibi detaylardan şifrenizi ele geçirebiliyor. Bu tür bilgilerden şifre oluşturmayın.

Yeni şifre oluştururken

Hem hayatınızla ilgili olması hem de kolay olmaması ne yazık ki biraz zor görünüyor. Fakat oluşturacağınız her bir şifrenin aynı zamanda bilgisayar korsanlarının açık tehdidi altında olduğunu unutmayın. Peki siz şifre oluştururken ne tür detaylara dikkat ediyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Hackerlar Bu Şifreleri Çok Seviyor: Türkiye’de En Sık Kullanılan Şifreler

>> Microsoft Hesapları Artık Tamamen Şifresiz Kullanılabilecek!