Facebook ve Instagram Gizlilik Engeline Takıldı: Hayaller Suya Düştü

Facebook ve Instagram

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Facebook ve Instagram gizlilik engeli ile karşı karşıya kaldı. Özellikle son dönemlerde yaşanan bazı problemler nedeniyle uçtan uca şifreleme yönteminin ileri bir tarihe ertelendiği söyleniyor.

Facebook bildiğiniz üzere ismini Meta olarak değiştirdi. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olarak bilinen Facebook çeşitli davalar ile karşı karşıya kaldı. Yeni adı ile Meta bu davalar nedeniyle kullanıcılar tarafından kötü puanlar aldı. WhatsApp ile ilgili yapılan gizlilik değişikliği ise kıyameti koparmıştı.

Yaşanan tüm bu kötü deneyimleri atlatmak isteyen meta şirketi uçtan uca şifreleme ile mesajlaşmanın kullanımı için bir hazırlık yaptığını söyledi. Normal şartlarda 2022 yılı içerisinde uçtan uca şifrelemenin hem ınstagram hem de Facebook için geleceği ifade ediliyordu. Ancak yine yapılan açıklama ile birlikte bunun daha ileri bir tarihe ertelendiği görülüyor.

Facebook ve Instagram gizlilik kazanabilir

Meta şirketinin gizlilik ve güvenlik şefi olarak bilinen Antigone Davis önemli açıklamalara yer verdi. Yeni getirilecek olan uçtan uca şifreli mesajlaşma özelliğinin 2023 yılına sarktığını söyledi. Ancak tek problem sadece bu değil. Gelen son detaylara göre İngiltere ve Facebook arasında çok büyük bir tartışma çıkabilir.

Facebook ve Instagram gizlilik

Birleşik Krallık, Facebook gibi şirketlerin istismarı önlemesi ve çocukları koruması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca kendilerinin bazı çalışmalar yürüttüğünü ifade ediyorlar. Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel tarafından yapılan açıklamalara göre uçtan uca şifreleme yöntemi özellikle çocuk istismarı ile ilgili yürütülen çalışmaları baltalayacak.

Meta için zor günler başlıyor

Sosyal medya devi Meta için son derece zor zamanlar başlıyor. Şirketin İngiltere gibi bazı ülkeleri ikna etmesi en önemli zorluklar arasında yer alıyor. Ayrıca uçtan uca şifreleme ile ilgili herhangi bir problem çıkması halinde WhatsApp da tehlikeye girebilir.

Peki sizce Meta gerçekten de beklenen gizliliği oluşturabilecek mi? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Binlerce Instagram ve Facebook Hesabı Silindi: Büyük Temizlik Yaptılar

>> Facebook Taciz Skandallarını Engellemek İçin Kolları Sıvadı: Otomatik Mesaj Silme