YouTube HDR Özelliğini Xbox Kullanıcılarına Sundu

Beklenen HDR özelliği Xbox kullanıcıları için YouTube tarafından sunuldu. Henüz PlayStation 5 tarafında bu konu ile ilgili bir gelişme yokken Microsoft’un konsolunu kullananlar bu teknolojiyi deneyimleyebilecekler.

Televziyonlarda yerini almaya başlayan HDR teknolojisi, Microsoft’un Xbox konsolunu kullananlar için YouTube tarafından desteklenmeye başladı. HDR desteği şuandan itibaren Xbox One S ve Xbox One X cihazlarında, bununla birlikte yeni nesil konsollar olan Xbox Series S ve Xbox Series X cihazlarında da kullanıma açılmış durumda. Tabii ki bu özelliği kullanabilmek için konsol tarafından da HDR özellikleri tanınan ve bu özelliği destekleyen bir monitör ya da televizyon kullanmak durumundasınız. Bu koşulları sağladığınız takdirde YouTube, HDR videoları kendiliğinden bu niteliklerde oynatmaya başlayacak.

Xbox’ta yer alan YouTube ugulaması şimdiye kadar HDR’ı hiç desteklememişti. PlayStation 4 konsolunda yer alan uygulama ise HDR desteğini 2019’dan beri sunmaktaydı. Xbox Series X ve PlayStation 5 konsollarının ikisinin de geçtiğimiz Kasım Ayı’nda piyasaya çıkmalarına rağmen Youtube HDR desteği sadece Xbox cihazlara gelmiş durumda.  PlayStation 5 için henüz bir bilgi yok ve PlayStation 4’te yer alan bu özelliğin yeni nesilde yer almıyor olması şaşırtıcı.

YouTube HDR özelliği Xbox konsollarda çalıştığı nasıl anlaşılıyor?

Destekleyen Xbox konsollarının birinde HDR destekli bir video açtığınız zaman HDR’ın çalıp çalışmadınığını anlamanın bir yöntemi var. HDR desteğinin bulunduğundan emin olduğunuz bir videoyu oynarken “meraklısı için istatistikler” kısmına baktığınızda akışın kullandığı codeclere bakarak ne izlediğinizi görebilirsiniz.

YouTube’da yer alan HDR videolar, amaçlarına uygun şekilde oldukça parlak ve renkli imgelerle dolular. İzleyebileceğiniz en yüksek çözünürlük ise kullandığınız konsola göre değişiyor. Xbox Series X kullanıcıları, 4K 60 fps’e kadar HDR videoları izleyebiliyor. Xbox One S kullanıcıları ise en fazla 1440p 60 fps HDR videoları izleyebiliyor.

Bundan önce Xbox bir konsol ile sadece Netflix ve Amazon Prime’da HDR akışları izleyebiliyordunuz. Microsoft YouTube için de bu özelliğin geleceğini 2017’de vadetmişti. Ve fakat Microsoft’un HDR ile ilgili Windows 10’da yaşadığı sıkıntıların buraya da sirayet etmiş olması olası.

Şuan içinse en büyük eksik HDR video azlığı. Bunun için önce YouTube yayıncılarının kameralarının da HDR teknolojisine erişmesi gerekiyor. Yani telefonlar ve dijital kameraların yaşayacakları gelişmeler bu durumun amacına ulaşmasıyla doğru orantılı.

Diğer haberler 

>> Cyberpunk 2077 İlk Yamasını Aldı: İşte Merak Edilen Tüm Detaylar!

>> Xiaomi Mi Mix 5 Özellikleri Ortaya Çıktı: Fiyatı Ne Kadar Olacak?