Plague Inc: The Cure Ücretsiz Olarak Piyasaya Çıktı

Plague Inc: The Cure neredeyse yeni bir oyun

Geçtiğimiz Mart Ayı’nda salgın ile birlikte oyunculara ücretsiz olarak sunulacağı duyurulan Plague Inc: The Cure söz verildiği gibi piyasalarda. O halde şimdi salgını durdurma sırası bizde. 

Popüler salgın konulu strateji oyunu Plague Inc. salgının başladığı dönemlerde yeni bir mod duyurdu. Kısaca firma modu, “oyuncuları ölümcül salgınla mücadeleye sokacak” bir yenilik olarak tanıttı. Ayrıca modun hazılanmasında Dünya Sağlık Örgütü yardım edeceği de ifade edilen bir başka bilgiydi. 2020 Ocak Ayı’nda henüz salgın Dünya çapında yayılmamışken dahi oyuna olan ilgi oldukça artmıştı. Geçen yıl o dönem oyunun Steam üzerinden rekor sayıda oynanmaya ulaşmıştı. O dönem uzmanlar bu oyunun bilimsel bir model olmadığını söylemişti. Gelgelelim bu oyunun mümkün olduğunca gerçekçi bir tasarım olduğu da yapımcının bir iddiası. Yine geçen sene oyun, koronavirüse karşı verilen mücadele için 250 bin dolar bağışta da bulundu.

Şimdi ise orijinal oyuna sahip olanlar ücretsiz biçimde yeni DLC’nin sahibi oldular. Böylece bilim insanlarının yaşadığı zorlukları birazını da anlama şansına sahip olacaklar. Yapılan açıklamada, “Oyunun tasarımında dünyanın dört bir yanından sağlıkçıların yardımı var. WHO, CEPI ve GOARN’ın katkılarıyla Plague Inc: The Cure var oldu. Plague Inc: The Cure, küresel bir hastalığa karşı verilen tepkinin ilgi çekici ve zamanlı bir simülasyonudur.” ifadeleri yer aldı. Bu açıklama geliştirici şirket Ndemic Creations’a ait.

Plague Inc: The Cure neredeyse yeni bir oyun

Oyun Plague Inc temelli senaryoların üzerine kurulu yepyeni mekaniklerle geliyor. Bu yeni eklentiyle oyuncular, salgın hastalığı araştırma ekipleriyle kovalayacak. Ayrıca, sosyal programlarla kontrol altında tutmaya çalışacaklar. Bunun yanında ekonomik programlarla bu çalışmaları desteklemek ve hastalığa karşı bir aşı bulmayı amaçlayacaklar. En önemlisi tüm bu çabalar küresel bir iş birliği de gerektiriyor olacak.

Ndemic Creations oyunun ücretsiz olmasını bir şarta bağlamış. Firma “Oyun, Kovid-19 kontrol altına alınana kadar tüm Plague Inc. sahiplerine ücretsizdir.” dedi. Bu sanırım hayatımızda ilk kez ücretsiz bir oyunun bir an önce ücretli olmasını dilememize sebep oldu. Eklentiye ve oyuna Steam üzerinden erişebilirsiniz.  

Diğer haberler:

>> GeForce Now Chrome Tarayıcılar ve M1 Maclere Geldi

>> Atari Oyunları Plex ile Aboneliğe Açılıyor