Yüksek Gıda Fiyatlarına Teknoloji Dokunuşu: Dünya Gıda Devleri Uyardı

Yüksek gıda fiyatlarına teknoloji

Yüksek gıda fiyatlarına teknoloji dokunuşu gelecek. Aksi halde fiyatlarda daha fazla artış görülebilir. Dünya devleri bile uyarıda bulundu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

.

Küresel çapta büyük bir kriz yaşandığı ortada. Bu kriz gıda sektörünü derinden etkiliyor. Ancak sadece gıda sektörünü değil otomotiv başta olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm sektörlerde bu problemi görmek mümkün. Mesela akıllı telefonlar ve otomotiv sektörü için çip krizi gündemde. Aynı şekilde ekran kartları bilgisayarlar ve diğer cihazlarda kriz yaşanıyor.

Ünlü gıda zinciri Heinz Kraft’ın CEO’su Miguel Patricio son derece önemli açıklamalara yer verdi. Ona göre daha pahalı gıda fiyatları ile karşılaşmak üzereyiz. Büyük bir krizin olduğunu ve bu krizin gıda fiyatlarını ciddi ölçüde artıracağını düşünüyor. Ona göre tüketiciler pahalı gıda fiyatlarına hazır olmalı.

Yüksek gıda fiyatlarına teknoloji engel olabilir

Yükselen gıda fiyatlarına bazı dokunuşlar yapılması gerekiyor. Teknoloji bu alanda birçok destek sunabilir. Özellikle Hollanda faktörü burada büyük bir öneme sahip. Bildiğiniz üzere Hollanda’da teknolojik tarım yapılıyor. Küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen en az Hindistan kadar tarımsal üretim gerçekleştirebiliyor.

Yüksek gıda fiyatlarına teknoloji

Böylesine devasa bir sisteme sahip olan Hollanda küresel çapta örnek alınıyor. Teknolojiye her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyleyen büyük market zincirleri ve gıda üreticileri yoğun çalışmalar yapıyor. Türkiye’de de bildiğiniz üzere gıda fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı. Ayrıca gıda fiyatlarındaki artış aynı şekilde enflasyon oranlarına da yansıdı.

Gıda kategorisinde teknoloji kullanılmazsa felaket olur

Özellikle gıda sektöründe teknoloji mutlaka kullanılması gerekiyor. Üretim aşamasında ise kesinlikle şart. Çeşitli tarımsal donanımlar ve ürünlerin tüketiciye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak araçlar gerekiyor. Ayrıca küresel çapta soya fasulyesi ve sos satışlarında artış olduğu da belirtildi.

Günümüz dünyasının gıda krizinden korunması için yeni yazılım ve donanımlara ihtiyaç var. Peki sizce gıda krizini önlemek için teknoloji yeterli olabilecek mi?

İlgili Haberler:

>> Teknoloji Dünyası 9 TL Olan Dolar Karşısında Umutsuz: Fiyatlar Artıyor

>> Teknoloji Şirketleri Vergi Kıskacına Alınıyor: Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak

. . . . .