Yüzlerce App Store Uygulaması Dolandırıcılık Yapıyor: Dikkatli Olun

Putin Apple hakkında

Yüzlerce App Store uygulaması ile ilgili dolandırıcılık iddiaları ortaya atıldı. İşte konuyla ilgili merak edilen bütün ayrıntılar.

Apple genellikle güvenli bir marka olarak biliniyor. Hem verileri koruması hem de diğer bazı detaylar nedeniyle ciddi bir güven var. Ancak App Store içerisinde dolandırıcılık yapan uygulamaların varlığı şirkete olan güveni önemli ölçüde zedeliyor. Özellikle bazı uygulamalar dolandırıcılık işini ileri boyutlara taşıdı.

Genellikle dolandırıcılık yapan uygulamalar Google Play Store içerisinde aktif. Android işletim sisteminde benzer dolandırıcılık işlemleri yapmak açıkçası pek zor olmuyor. Ancak söz konusu Apple olunca bu sanıldığı kadar basit değil. İşin esas tuhaf tarafı iOS işletim sisteminde dolandırıcılık yapan bu tür uygulamaların çok büyük sayılara ulaşması oldu.

Yüzlerce App Store uygulaması tehlike saçıyor

Son derece tehlikeli olduğu ifade edilen 133 uygulama var. Bu uygulamaların 84 tanesinin Apple App Store içerisinde yer aldığı görülüyor. Büyük paralar kazanan bu tür uygulamalar kullanıcıları dolandırıyor.

Yüzlerce App Store uygulaması

Özellikle burç ve fal, fotoğraf düzenleme ve telefon temizleme gibi yazılımlar kullanıcılara zarar veriyor. Genelde kullanıcıların onay vermemesine rağmen sahte abonelikler üzerinden para kazandıkları görülüyor. Yani bir noktada dolandırıcılık yapıyorlar. Ayrıca kullanıcıların verilerini çalan bazı uygulamaların olduğu da biliniyor.

Bazı uygulamalar büyük kazançlar elde ediyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda 84 adet uygulamanın App Store içerisinde haksız yere 100 milyon dolardan fazla para kazandığı görülüyor. Bu fazlasıyla yüksek bir rakam. Apple kullanıcıları korumak istiyorsa bu tür uygulamalara geçit vermemeli. Yüzlerce App Store uygulaması işin içinde.

Henüz ABD’li dev şirket tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat kullanıcıların ciddi bir dolandırıcılık mağduru olduğu görülüyor. Önümüzdeki aylarda Apple güvenlik taramalarını artırmak zorunda. Aksi halde çok daha fazla kullanıcı zor durumda kalacak. Peki siz bu tür dolandırıcılık yapan uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Ürünleri Pahalı Diyenler Toplanın: Gerçekten Fiyatlar Abartılı Mı?

>> Apple Qualcomm Çiplerini Kullanmak Zorunda Kalacak: Qualcomm Sırıtmaya Başladı