Sosyal Medya Fenomenleri Ceza Almaya Başladı: İşte Sebebi

Sosyal medya fenomenleri

Sosyal medya fenomenleri teker teker ceza alıyor. Konuyla ilgili ilginç bazı gelişmeler ortaya çıktı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Sosyal medya platformları günümüzde çok büyük bir etkiye sahip. Bu tür platformlar ile birlikte tüketim alışkanlığı bile önemli ölçüde değişebiliyor. İşte tam da böyle bir nedenden dolayı Ticaret Bakanlığı geniş bir tarama yaptı. Bu tarama sonucunda bazı sosyal medya reklamlarının aldatıcı olduğu tespit edildi.

Reklam kurulu tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2022 yılının ilk yarısında 22 fenomene para cezası kesildiği ifade edildi. Elbette kesilen o para cezası haksız değildi. Konuyla ilgili yapılan taramalar sonucunda bu kişilerin aldatıcı reklam yaptığı ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı bu konuda hassas davranmaya gayret gösteriyor.

Sosyal medya fenomenleri ceza alıyor

Sosyal medyada her gün farklı bir reklama maruz kalıyoruz. Bu reklamlar genellikle doğru bilgilerden oluşuyor. Fakat bazı fenomenler çeşitli yalan bilgileri sosyal medya platformları üzerinden yayınlıyor. Elbette reklamlar karşılığında belirli miktarlarda para alıyorlar. Bazı fenomenlerin çok ciddi kazançlar elde ettiği biliniyor.

Sosyal medya fenomenleri

Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda son 6 ay içerisinde toplam 22 milyon 788 bin 684 TL para cezası kesildiği tespit edildi. Kesilen bu cezaların hepsinin nedeni ise tamamen yalan reklamlar ile ilgili. Bu tür reklamlar yapan kişilere önemli ölçülerde para cezaları veriliyor. İdari para cezalarının dosya incelemesi ile verildiği belirtildi.

Yapay zeka ile tarama gerçekleştirildi

Ortaya çıkan detaylara baktığımızda yapay zeka ile dijital medya reklamlarının tarandığı görülüyor. Sosyal medyadaki paylaşımlar otomatik olarak taranıyor. Bu tarama sonucunda yapay zeka hangi reklamların yalan içeriğe sahip olduğunu tespit ediyor. Böylece hızlı bir şekilde müdahale etme olanağı ortaya çıkıyor. Sosyal medya fenomenleri ceza alma riskiyle karşı karşıya.

Önümüzdeki aylarda bu tür denetimlerin daha fazla artacağını söyleyebiliriz. Peki siz sosyal medyada yayınlanan sahte reklamlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Depresyona Sosyal Medya Çözümü: Bilim İnsanları Depresyon İçin Bunu Öneriyor

>> Twitter Troll Hesaplar Nedeniyle Büyük Tepki Topluyor: Toksik Sosyal Medya