19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun!

Milli mücadelemizin başladığı bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun! 

19 Mayıs Günü Bandırma Vapuru ile Sasmun’a çıkan ecdadımız tüm imkansızlıklara rağmen karamsarlığa kapılmadan bu millet için canlarını ortaya koyarak hem arka odalarda hem de savaş meydanlarında ilk sıralarda çarpıştı. Biz öyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Bunu hiçbir zaman unutmayın!

19 Mayıs ‘ta Atatürk ve arkadaşlarının attığı o ilk adım sayesinde bugün medeniyet seviyesine varmış ve tüm imkanlara kolayca ulaşabilen bir millet haline geldik. Peki şimdi ne yapmalıyız. Ulu önderimiz onu da 100 yıl önce düşünmüş ve diyor ki: Bir ulusun dili, bütün bilim kavramlarını oluşturacak şekilde gelişmemişse, o ulusun bilim ve kültür alanında bir varlık göstermesi beklenemez. Mustafa Kemal ATATÜRK

Bundan sonra yapmamız gereken “Dilimize, dinimize, emeğimize, ürünümüze sahip çıkmalıyız. Biz ürettikçe gerisi gelecek. Çok yaşa Atam iyi ki vardın…

Sizlerden bu özel günde Atamızın gençlere hitaben yazdığı aşağıdaki hitabeyi bir kez daha okumanızı ve 100 yıl geçse bile ne kadar önemli hususlar içerdiğini bir kez daha fark etmenizi istiyorum.

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

  Mustafa Kemal Atatürk

19 Mayıs

>> 19 Mayıs Milli Mücadele Atatürk’ün Söylediği Bu Marşla Başladı!

Eser: 19 Mayıs Marşı
Eser Sahibi: Söz/Beste: Muammer Sun
Editör: Median Müzik Edisyon
Söyleyen: Kıraç

19 MAYIS MARŞI

ON DOKUZ MAYIS KURTULUŞ GÜNÜ, HAYDİ HAYDİ YÜRÜ İLERİ
VARDI SAMSUN’A MUSTAFA KEMAL, HAYDİ HAYDİ YÜRÜ İLERİ

SAMSUN’DAN ANADOLU’YA BİR GÜNEŞ DOĞDU
ŞAHLANDI AYAKLANDI HALK DÜŞMANI BOĞDU
BAŞLADI BÜYÜK SAVAŞ SEN DE KATIL ARKADAŞ
DURMASIN BU DEVRİMLER, DİNMEDEN GÖZLERDEN YAŞ

SAMSUN’DA BAŞLAYAN SAVAŞ SAMSUN’DA BİTMEZ
TOPLAR DA TÜFEKLER DE DÜŞMANA YETMEZ
BAŞLADI BÜYÜK SAVAŞ SEN DE KATIL ARKADAŞ
DURMASIN BU DEVRİMLER, DİNMEDEN GÖZLERDEN YAŞ

GÜN GELDİ ON DOKUZ MAYIS BİR KIVANÇ OLDU
DEVRİMLER YÜRÜR EL ELE BİR İNANÇ OLDU
BAŞLADI BÜYÜK SAVAŞ SEN DE KATIL ARKADAŞ
DURMASIN BU DEVRİMLER, DİNMEDEN GÖZLERDEN YAŞ

ON DOKUZ MAYIS KURTULUŞ GÜNÜ HAYDİ HAYDİ YÜRÜ İLERİ…

>> 19 Mayıs Samsun Anı Biletinizi THY Ayrıcalığıyla Alabilirsiniz!