Akıllı Telefonu Üzerinden 300 Mbps


Türkiye’de ilk LTE-Advanced (LTE-A) testlerini rakiplerinden 4,5 ay önce Nisan 2013’te gerçekleştirerek tek bir modemle 300 Mbps indirme hızına ulaşan Türkiye’nin ilk lisanslı Ar-Ge Merkezi’ne sahip mobil iletişim  operatörü Avea, LTE-A’de yine ilklere imza attı.

Avea, Ümraniye’deki Teknoloji Merkezi’nde Türkiye’de ilk kez hem dünyanın ilk ticari ve en hızlı Wi-Fi destekli LTE-A Cat 6 modemi Huawei E5786, hem de dünyanın ilk ticari genişbant LTE-A (Cat 6) akıllı telefonu Samsung Galaxy S5 LTE-A üzerinden noter huzurunda ayrı ayrı hız testi gerçekleştirdi.

Yapılan testte Haziran 2014’te Güney Kore’de satışına başlanan, Snapdragon 805 işlemci ve Gobi 9×35 modem özelliklerine sahip dünyanın ilk ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefonu olan Samsung Galaxy S5 Broadband LTE-A ile yapılan testlerde 300 Mbps hızlara ulaşıldı.

Avea_akilli telefon hiz testi goruntu

2014 Mobil Dünya Kongresi’nde dünyanın ilk ticari LTE Cat 6 Mobil Wi-Fi destekli modemi olarak tanıtılan ve halihazırda ticari olarak kulanılan Huawei E5786’nın hız testinde de 300 Mbps veri indirme hızına ulaşıldı.

Akıllı telefon sahiplik oranını son 3 yılda yüzde 47’ye yükselterek bu alandaki liderliğini sürdüren Avea, ticari LTE Advanced Cat 6 akıllı telefon üzerinden hız testi gerçekleştiren ilk operatör oldu.

Türk Telekom Grup Teknoloji Başkanı Dr. Coşkun Şahin: “Gerçekleştirdiğimiz testlerle bir kez daha sektöre öncülük ediyoruz”

Geleceğin teknolojisini geliştirerek bugünden sunma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Avea   Teknoloji  Merkezi’nin Türkiye’de pek çok ilke imza atmaya devam ettiğine dikkat çeken Türk Telekom Grup Teknoloji Başkanı Dr. Coşkun Şahin, sektörde 4G konusundaki çalışmalarını Nisan 2013 tarihinde gerçekleştiren ‘ilk’ şirket olarak; bu alanda yeni ilklere imza attıkları test çalışmalarını şöyle değerlendirdi:

“300 Mbps veri indirme hızına sahip dünyanın ilk LTE-A Cat 6 akıllı telefonu Samsung Galaxy S5 LTE-A ve ayrıca dünyanın ilk ticari Lte-A Cat 6 Mobil Wi-Fi destekli modemi Huawei E5786 üzerinden 300 Mbps’lik hız testlerini gerçekleştirerek bir kez daha sektöre öncülük ediyoruz.”

Avea_Modem_testi

“Türkiye’de LTE Advanced deneme iznini de 2012’de ilk biz aldık ve ilk biz test ettik”

Avea’nın 4G teknolojisi konusunda da Türkiye’de ilk çalışmaya başlayan operatör olduğunun altını çizen Dr. Coşkun Şahin; bugüne kadar bu alanda yapılan çalışmalara değinerek; “LTE Advanced deneme iznini Türkiye’de ilk defa 20 Aralık 2012’de 1 yıllığına biz aldık ve ilk testimizi de 4 Nisan 2013’te gerçekleştirdik. Yani rakiplerimizden tam 4.5 ay önce bu çalışmaların tamamını ilk biz yaptık. Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise ilk ‘tek terminalle 300 Mbps” hız denemesinde 300 Mbps (DL) hızına ulaştık, 4K çözünürlüğünde 3 dakikalık 500 MB boyutlu bir video, 300 mbps hızla sadece 15 saniyede indirildi.

Geçtiğimiz yıl şu an piyasada satışta olan mevcut yeni teknoloji modemlerle de testler yaptık. Bu testler kapsamında 3 taşıyıcı ve 3 terminal kullanarak; 450Mbps denemesi gerçekleştirdik ve istediğimiz sonuca başarıyla ulaştık. LTE, mobil internetten de fazlası; yeni deneyimlerle zenginleşen yeni bir hayatın habercisi olacak. LTE teknolojisinde RCS olarak adlandırdığımız çok daha zengin iletişim ve multimedya servisleri yer alıyor. Ultra video deneyimi, daha kaliteli yayın ve kişiselleştirilmiş servislerinin yanı sıra VoLTE teknolojisiyle de minimum çağrı başlatma süresi ve HD ses kalitesinde bir hizmet sunuyor” dedi.

Türk Telekom Grubu’ndan Entegrasyon Yolunda Önemli Bir Adım Daha