AMD Ryzen Pro 6000 İş Laptopları İçin Geliyor!

Ryzen Pro 6000

AMD Ryzen Pro 6000 işlemcisi 6 nm üretim sürecinden geçiyor. İşte üst düzey iş dizüstü bilgisayar işlemcisinin sundukları.

AMD’nin işlemci tarafında da Ryzen serisinin bir hayli ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Özellikle son yıllarda ürettiği işlemciler piyasadaki en güçlü modeller arasında yer alıyor. Yakın zamanda tanıtılan AMD Ryzen Pro 6000 işlemcisinin ise özelliklerine baktığımızda, güç tarafında rakiplerini eleyecek. İşte yakında karşımıza çıkması beklenen, üst düzey iş dizüstü bilgisayarlarında kullanılacak 6 nm mimarili yeni işlemcinin sundukları.

AMD Ryzen Pro 6000 İş Laptopları İçin Geliyor!

AMD Ryzen Pro 6000 işlemcisini tanıttı. Bu işlemcinin ikinci çeyrekte üst düzey iş dizüstü bilgisayarlarında kullanılması bekleniyor. Bu yongaları kullanacak laptoplardan bazıları HP markasının EliteBook 800 G9 serisi veya Lenovo ThinkPad Z ve T serisinde kullanılacak.

Ryzen Pro 6000

AMD Ryzen P­ro 6000 işlemcilerinin tümü 6 nm üretim sürecinden geçecek. 6 nanometre işlemci, transistörler arası mesafenin minimuma indirgendiği anlamına gelir. Yani kısaca özetleyecek olursak, piyasadaki 10 nm 12 nm gibi sunulan işlemcilere kıyasla, enerji verimi konusunda daha iyi olacak. Bununla beraber performans alanında da beklentilerin üstüne çıkması bekleniyor. Bu yüzden yeni nesil bir işlemci almak isteyen kullanıcıların düşük düşük nanometreli işlemcileri tercih etmesi gerekmektedir. AMD Ryzen Pro 6000 işlemcisi ise 6 nanometrelik üretim sürecinden geçiyor. Bu yüzden transistörler arası mesafe kısa olduğu için rakiplerinden kat ve kat iyi olabilir.

Ryzen Pro 6000

AMD, Ryzen serisi işlemcileri ile hem oyun hem iş sektöründe adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni oyun odaklı işlemci serisi Ryzen, en son piyasaya Ryzen 7 5800X3D işlemcisi ile çıkmıştı. Bu işlemcinin, genellikle oyun odaklı bilgisayarlarda kullanıldığını belirtelim. Bunun dışında AMD, Ryzen Pro 6000 işlemcisi ile iş alanında da üst düzey bilgisayarlarda karşımıza çıkacaktır. Bunula beraber Ryzen’ın orta segmentte de yeni işlemciler sunması bekleniyor. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy M53 108 MP Ana Kamera İle Geliyor!

>> Samsung Galaxy Z Fold 4 İçin İlk Adımlar Atıldı: Piyasayı Sallamaya Geliyor!