Apple ve Google Ödeme Sistemlerini Tamamen Kapatıyor: Rusya’ya Yeni Darbe

Google Play Store

Apple ve Google ödeme sistemleri ile ilgili yeni kararlar almaya devam ediyor. Bu yeni kararlar ile birlikte ülkede büyük sorunlar yaşanacağı tahmin ediliyor.

Google Pay ve Apple Pay şu sıralar dünyanın en fazla kullandığı ödeme yöntemleri içerisinde yer alıyor. Dünyanın en büyük 2 dev şirketinin kurduğu bu ödeme sistemleri büyük bir kolaylık sağlıyor. Fakat bu kolaylık bazen koca bir ülkeyi dışlamak için kullanılabiliyor. Rusya milli ödeme sistemi olarak bilinen Mir ile ilgili alınan yeni karar bunu gözler önüne serdi.

ABD’li dev teknoloji şirketleri ve Google ödeme sistemleri artık tamamen Rusya için kapanıyor. Bundan kısa bir süre önce zaten aynı kararı alınmıştı. Yani Rusya’da yaşayan kullanıcıların bu ödeme sistemlerini kullanması yasaklanmıştı. Fakat Mir ödeme sistemi üzerinden bu yasaklar devre dışı bırakıldı.

Apple ve Google ödeme sistemi kararı

Rusya tarafından aktif bir şekilde kullanılan ve milli ödeme sistemi olarak bilinen Mir tamamen devre dışı kaldı. Rusya Mir kartları artık Apple pay ve Google pay tarafından kullanılamayacak. Her iki teknoloji devi tarafından alınan karar Rusya’ya büyük bir darbe vuracak gibi görünüyor.

Apple ve Google ödeme

Tüm bunlara ek olarak mevcut ek kartların da işlemlerini durdurmak için her iki şirket devreye girdi. Böylece Mir kartları yasağı kapsamında yer alan tüm ek kartların da devre dışı kalması sağlandı. Rusya 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna topraklarını işgale başladığı günden beri yaptırımların ardı arkası kesilmiyor.

Rusya ekonomik yönden zayıf bırakılıyor

NATO ve bağlı ülkeler Rusya’ya doğrudan müdahale etme taraftarı değil. Bu nedenle daha çok ekonomik yaptırımlar kullanılacak. Avrupa Birliği ve ABD gibi bölgelerde yer alan tüm hükümetler sert tedbirler alıyor. Yaptırımlar nedeniyle Rusya’ya çok büyük bir darbe vurulduğunu söyleyebiliriz .

Üstelik Rusya ile birlikte Belarus da tüm bu ekonomik ambargolardan payını alıyor. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda ekonomik alanda yeni yaptırımlar gelecek.

İlgili Haberler:

>> En Özel iPhone Bakın Hangisi Olacak: Apple Açıkladı

>> Apple Patenti Gelecekten Gelmiş Gibi: Yeni Kulaklık Sistemi