Microsoft Store Ücret Kesintisi Düştü: Apple’a Bir Darbe Daha

Microsoft Store ile bir yazılım sistemi de kurmayı amaçlıyor
Google News Abone Ol

Microsoft şok bir duyuru ile Microsoft Store üzerindeki uygulamalardan aldığı payı düşürdü. Bu Apple ve Valve için gerçekten kötü bir haber ve çok şeyi değiştirecek cinsten.

Microsoft, Windows mağazasındaki oyun satışlarından aldığı ücreti düşürdüğünü duyurdu. Kısacası bu haber, PC oyun endüstrisini salladı. İlk bakışta bu haber Microsoft’un payını %12’ye indirerek Epic ile aynı seviyeye getirmesi şeklindeydi. Böylece bu hamlenin %30 kesinti uygulayan Steam’i hedeflediği tahmini vardı. Ne var ki bu hamlenin bundan çok daha büyük bir anlam taşıyor olma ihtimali de yok değil. Buradaki büyük resim Microsoft’un aslında Apple üzerindeki baskıyı artırmak istediği yönünde. Bu değişiklikler uygulama mağazaları arasındaki savaşın çok şiddetli noktalara ulaşacağını gösteriyor.

Microsoft’un duyurusu, Epic Games ve Apple arasındaki büyük davanın başlangıcından günler önce geldi. Üstüne Avrupa Birliği de Apple Uygulama Mağazası hakkında bir takım usulsüzlükler olduğunu açıkladı. Hem dava konusu, hem de Avrupa Birliği’nin araştırması Apple’ın hakim konumunu kötüye kullanması noktasında kesişiyor. Tahminlere göre Apple karşısındaki bu mücadeleyi Microsoft gizliden gizliye destekliyor. Microsoft bu konuda otoritelerin Apple’ı araştırması için çağrıda bulunuyor. Eğer bu çabalar başarıya ulaşırsa Microsoft yazılım ve bulut oyun tarafında ciddi bir avantaj sağlayacak.

Microsoft Store ile bir yazılım sistemi de kurmayı amaçlıyor

Epic’in kurucusu Tim Sweeney’nin Microsoft ile mazisi oldukça eski. Bununla birlikte, iki tarafın da ilgi alanları oldukça paralellik gösteriyor. weeney, Microsoft’un mağazası ve Evrensel Windows Platformu (UWP) girişiminin karşısında olan bir isim. Ayrıca Sweeney, Microsoft’un Windows yazılım ekosistemini kontrol etme çabalarına şiddetle tepki gösterdi. Microsoft, o zamandan beri tepki gören adımlarının çoğundan vazgeçti. Son olarak, Sweeney’nin bir toplantıda HoloLens’i kullandığını gördük. Ayrıca Epic, Microsoft’un bu donanımına destek sunma vaadinde bulunduğunu da biliyoruz.

Mevcut davanın merkezinde yer alan Apple’ın App Store’u da Microsoft için özellikle hassas bir nokta. Microsoft, Windows Phone çabalarıyla iOS ve Android’e karşı mağlup oldu. Buna rağmen, yıllardır Apple’ın App Store’una karşı mücadeleden de vazgeçmedi. Microsoft’un Apple karşısındaki cephede yer almasının bir sebebi de kendi bulut oyun sistemi xCloud’u Apple kullanıcılarına sunmak istemesi. Oysaki Apple tarafındaki dava konusu kısıtlamalar Microsoft’u yazılımın bir web sürümünü hazırlamak durumunda bıraktı. 

Microsoft’un yaptığı duyuruya göre pay indirimi Ağustos’ta başlayacak. Bu sayede oyuncuların oyunları bir miktar daha ucuza alma şansı olacak. Ayrıca bu indirim Xbox mağazasını kapsamıyor. O tarafta %30 kesinti sürüyor.

Diğer haberler:

>> PUBG Lite Hizmeti Sona Eriyor: Kesin Bitiş Tarihi Belli Oldu

>> Epic ve Apple Arasındaki Dava App Store’un Çalışma Modelini Değiştirecek


CEVAP VER