Asgari Ücretten Vergi Alınmayacak İddiaları Gündeme Bomba Gibi Düştü

Asgari ücretten vergi

Asgari ücretten vergi alınmayacak iddiaları büyük merak uyandırdı. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de enflasyon oranlarının artması birçok kalemde zam yapılmasına neden oldu. Şimdi ise asgari ücret tartışmaları başladı.

Türkiye gibi ülkelerde genellikle enflasyon oranları sert bir şekilde değişebiliyor. Mesela bu yıl yüzde 30 olan enflasyon gelecek yıl için yüzde 50 seviyelerine kadar çıkabiliyor. Bu nedenle belirli bir stabil durumun olmadığını söyleyebiliriz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuyla ilgili bazı önemli açıklamalara yer verdi.

Enflasyon oranlarının artışı ile doğru orantılı olarak asgari ücrette de bazı düzenlemeler yapılıyor. Mesela bu yıl çok ciddi bir zam gelmesi bekleniyor. Özellikle kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar bunun en önemli göstergeleri arasında yer alıyor.

Asgari ücretten vergi alınmayacak

Genel olarak yapılan açıklamalara bakıldığında asgari ücret ile ilgili bazı vergi düzenlemeleri yapılmak istendiği görülüyor. Özellikle alternatif vergi modellerinin incelendiğini söyleyebiliriz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı vergi üzerinde ayrıca duruyor.

Asgari ücretten vergi

Bu yıl yapılacak olan yeni vergi düzenlemesi ile birlikte asgari ücretten çok daha az bir kesinti yapılması bekleniyor. Böylece fiyatlar olumlu ölçüde düşebilir. Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte böyle bir değişim yapılma ihtimali yüksek. Türkiye’de çalışanların önemli bir bölümü asgari ücret ile hayatını devam ettiriyor.

Bakanlık tarafından yeni çalışmalar yapılıyor

Yeni dijital sistemler ile birlikte bakanlık artık hesaplamaları çok daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Bu nedenle hem asgari ücret hem de emeklilikte yaşa takılanlar gibi birçok konuda hızlı hesap yapmaları mümkün oluyor. Özellikle Kasım ayında birçok konuda karar alınması bekleniyor.

Türkiye’de bildiğiniz üzere döviz kurunda da önemli bir artış var. Bu durum aynı zamanda yeni zamların gelmesine neden oluyor. Eğer yapılacak olan düzenleme ile asgari ücret iyi bir miktarda yükseltilirse alım gücü bir miktar daha artacaktır. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Asgari Ücret 2022 Yılında Bakın Ne Kadar Olacak: Kimse Bu Kadarını Beklemiyordu

>> En Düşük Asgari Ücret Hangi Ülkede: Sonuçlar Açıklandı (Türkiye Sürprizi)