En Düşük Asgari Ücret Hangi Ülkede: Sonuçlar Açıklandı (Türkiye Sürprizi)

Asgari ücretten vergi

En düşük asgari ücret belli oldu. Avrupa standartlarında yapılan araştırmalar son derece ilginç sonuçlar çıkardı. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Özellikle son dönemlerde Euro çok fazla artış gösterdi. Bu durum aynı zamanda genel ekonomik dengeleri de sarstı. Türk lirasının değer kaybına ilişkin sürekli bazı haberler olduğunu görüyoruz. Akıllı telefon veya bilgisayar almak isteyenler ne yazık ki bu fiyatlar nedeniyle bir süre daha beklemek zorunda kalacak. Peki asgari ücret ile ilgili sayısal rakamlar bize ne söylüyor?

Türkiye’de brüt asgari ücret ne yazık ki 1 Ocak 2021’den bugüne dek 63 euro eridi. Ocak ayında 392, Ekim ayında 329 euro asgari ücret alabiliyoruz. Avrupa İstatistik Ofisi üzerinden analiz edilen bu veriler asgari ücretin büyük oranda eridiğini gösteriyor.

En düşük asgari ücret Türkiye’de

Avrupa’da en yüksek brüt asgari ücret Lüksemburg tarafından veriliyor. Lüksemburg 2.202 euro asgari ücret veriyor. Bu rakam Avrupa için üst sınır olarak biliniyor. Ülkemizdeyse 1 Ocak 2021 ile birlikte 3 bin 577 TL brüt asgari ücret veriliyor. O tarih için bu rakam 392 euro olarak geçiyordu.

Teknoloji dünyası

Bugünün verilerine baktığımızda yüzde 16 civarında erime olduğu görülüyor. Böylece 392 Euro yaklaşık 329’a kadar düştü. Arnavutluk’tan sonra en düşük asgari ücret Türkiye’de geçerli. Ancak AB ülkeleri hesaplandığında en düşük asgari ücret Türkiye’de. Bu durum çeşitli ekipmanların alınmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Birçok kişi yazılımsal ve donanımsal güncellemelerden uzak kalacak

Yaşanan tüm bu artışlar nedeniyle birçok kişinin günümüze ayak uydurması zorlaşacak. Bu durum aynı zamanda yeni teknolojileri takip etmemizi güç hale getirecek. Mesela son olarak tanıtımı yapılan Apple MacBook modelleri ne yazık ki ülkemize ciddi fiyatlarla gelecek.

iPhone modelleri şu sıralar bile 13 bin TL’nin üzerinde. Şirketin MacBook cihazlardan almak isteyen birisi ise yine diğer ülkelerden daha fazla ödemek zorunda kalacak Peki siz elektronik cihazları alırken zorluk yaşıyor musunuz? Konu ile ilgili deneyimlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bitcoin 66 Bin Dolar Seviyesini Geçti: Rekor Üstüne Rekor Kırıyor

>> En Değerli Markalar Listesi Büyük Şaşkınlık Yarattı: Burası Şampiyonlar Ligi