Avatar Suyun Yolu’ndan 2 Haftada Rekor Gişe! Servet Kazandı!

Ülkemizde Avatar Suyun Yolu (Avatar: The Way of Water) adıyla vizyona giren film, kısa sürede büyük bir gişe başarısına imza attı. James Cameron’ın devam filmleri için de çoktan çalışmaya başladığı biliniyor. İşte detaylar.

Avatar Suyun Yolu, vizyona girer girmez dünya çapında fırtınalar estirmeye başladı. IGN’deki bilgilere göre yapım, vizyona girdiği ilk 14 günlük dilimde 1 milyar dolarlık hasılat rakamını geride bırakmayı başardı. Peki bu rakam, filmin kâr etmesi için yeter mi diye soruyorsanız, hayır, yeterli değil. Çok daha fazlası lazım! Şimdi biraz daha detaya inelim.

Film, ilk 14 günlük dilimde Kuzey Amerika’da 317 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. Uluslararası arenadaki gişe hasılatı da 712 milyon doların üzerinde. Tabii bu rakamlar daha da artacaktır.

2009’da vizyona giren ilk Avatar filmi, 1 milyar dolarlık baraja 17 günde erişebildi. Görünüşe göre ikinci film, çok daha hızlı yol alıyor. Öte yandan, tüm zamanların en çok hasılat elde eden filminin de Avatar 1 olduğunu söylemeliyiz. Film, dünya çapında 2.97 milyar dolarlık hasılat elde etmeyi başardı.

Avatar Suyun Yolu'ndan 2 Haftada Rekor Gişe! Servet Kazandı!

Avatar Suyun Yolu’ndan etkileyici rakamlar

16 Aralık 2022 itibarıyla vizyona giren film, ilk hafta sonu itibarıyla Kuzey Amerika’da 134 milyon dolar, uluslararası arenada da 435 milyon dolar hasılat elde etti.

Bu filmin yaklaşık 450 milyon dolarlık yapım maliyetinin olduğu bildiriliyor. Buna tanıtım bütçesi de dahil.

Yetkililer, filmin tatmin edici bir kâr getirebilmesi için en az 2 milyar dolarlık kazanç bekliyor. Görünüşe göre bunun için çok da beklemek zorunda kalmayacaklar.

Avatar: Suyun Yolu, koronavirüs pandemi döneminde 1 milyar dolarlık gişe hasılatı barajını en hızlı geride bırakan ikinci film oldu. Listenin ilk sırasında, 12 günde bu rakamı geride bırakan Spider-Man: No Way Home var.

Avatar 3, 4 ve 5 ne zaman gelecek?

Koimoi sitesindeki bilgilere göre bu filmlerin senaryoları hazır. Örneğin Avatar 3, Avatar Suyun Yolu filmden en az 2 sene sonra, daha sonraki film de üçüncü filmden 3-4 sene sonra ve beşinci film de dördüncü filmden birkaç sene sonra vizyona girebilir. Ne yaptıklarından emin olduklarını belirten yönetmen, şimdilik net gösterim tarihleri vermekten kaçınıyor.

İlgili Haberler

>> Yeni Terminator Gelebilir, Ama Schwarzenegger İçin Sürpriz Karar Var