Cadillac İnsanları Dronelarla Uçuracak!

Cadillac drone ve otonom araçları

Cadillac ve bağlı olduğu General Motors, CES 2021 furafında fütüristik tasarımlarını meraklılara tanıttı. Bunların içinde en ilginç olanı ise yolcu taşıması için tasarlanan drone’du. 

.

CES 2021’de Cadillac, birçok gerçek ve hayal ürünü aracını tanıttı. Firma, gelecek vizyonunu gösterme amacıyla taşımacılığın geleceğine dair vizyonlarını gösteren birçok konsept oluşturmuş. Özellikle fantastik olarak firma iki farklı tamamen yeni anlayışlarla oluşturmuş aracı beğeniye sundu. “Halo portfoli” adı altında tanıtılan bu iki aracın birisi tek kişilik bir drone. Vertical Take-Off and Landing (VTOL) ismindeki bu araç 90kW bir batarya ile çalışıyor ve çatıdan çatıya saatte 90 kilometre katedebiliyor.

Diğeri ise basitçe kendi kendine sürüş mantığıyla çalışan dört tekerlekli bir kutu olan “Personal Autonomous Vehicle”. GM yetkilileri bunun daha çok “kendi kendine giden bir oturma odası” olduğunu söylüyorlar. Bu araç rahat ve değiştirilebilir bir ortamı yolculara sunuyor. Sonuç olarak size de bu aracın içinde rahatlayıp, yolculuğun keyfini çıkarmak kalıyor. Bu tasarımın amacı, yolculuk esnasında insanları şehirden izole etmek.

Personal Autonomous Vehicle’ın “kutu” benzeri şekli iç alanı maksimize etmeyi amaçlıyor. Aracın içinde üç kenarını kaplayan salonvari bir koltuk bulunuyor. Ahşap döşemelerle de üst seviye bir ortam sunmak amaçlanmış. Yine bu konfor amacını tamamlayacak şekilde geniş bir pencereye sahip geniş bir kapıdan giriş ve çıkış sağlanıyor.

Henüz kendi kendine gidebilen otomobillerin piyasaya çıkması büyük bir “teknolojik problem” olarak duruyor. Sistemin bir gecede tamamen kendi kendine gidebilen otomobillerle değiştirilmediği sürece de bu problem mühendisleri uğraştırmayı sürdürecek. Özellikle yaşamlarını sürdürecek olan şoförlü araçların varlığının doğurduğu tahmin edilemezlikle baş edebilmek için yoğun bir çaba harcanmakta.

Cadillac “dikey havalanan ve konan” modeli

VTOL ise firmanın otonom araç fikrine oranla çok daha uzak bir gelecekte mümkün olacağını düşündüğümüz bir araç. Fakat, insana daha çok heyecan veren konseptin bu olduğuna da şüphe yok. Önünde devasa bir cam olan bu araç, gökyüzünde açık bir görüş sağlayacak. Tek bir yolcuyu taşıyacak olan bu aracın yaşam alanı da oldukça konforlu gözükmekte.

Bu araç insanlara kısa mesafede havadan ulaşım imkanı sunacak. Örneğin iş yerinizin çatısından evinizin çatısına konabileceksiniz. Bu durum karmaşık yollarda zaman kaybetmeden dümdüz bir çizgide hızlı yolculuk etmenizi sağlayacak. Bunun bir diğer anlamı ise düz bir çizgide yolculuk etmenin mesafeyi kısaltacağı ve aracın menzil sorununun o kadar da büyük olmayacağı anlamına geliyor.

Bir diğer ilginç detay ise bu iki araç ortaklaşa çalışabiliyor. Böylece drone sizi en yakın biniş noktasına götürdüğünde otonom aracınız sizi istediğiniz yere götürmek için bekliyor olacak.

Ulaşımın geleceğinde bizi rahatlık ve konforun beklediği açık. Peki siz bu geleceği nasıl hayal ediyorsunuz? Cadillac’ın konsepti size mantıklı geliyor mu? Siz değerli okurlarımızın görüşlerini merak ediyoruz.

İlgili haberler

>> General Motors Yeni Logosuyla Elektrik Çağına Hazırlanıyor!

>> Renault Klasik Modellerini Elektrikle Canlandıracak!

. . . .