Belirlediğiniz Şifreler Yeterince Güçlü Mü: Bu Araştırma Sonuçları Ocak Söndürür

Hyundai yeni dünya konsepti

Belirlediğiniz şifreler yeterince güçlü olmayınca çok büyük problemler ile karşılaşmak mümkün. En basitinden banka hesap bilgileri bile çalınabilir. Hadi gelin şifre belirleme konusunda aslında ne kadar kötü olduğumuza birlikte bakalım.

Siber güvenlik şirketleri düzenli olarak bazı çalışmalar yapıyor. Bu tür araştırmalar sonucunda kullanıcıların şifre güçleri ölçülmeye çalışılıyor. İşin aslına bakacak olursak durum tahmin edilenden çok daha vahim. En basit sosyal medya hesaplarında bile şifreler büyük bir önem taşırken kullanıcılar ne yazık ki buna yeterince değer vermiyor.

Hem kullanıcı verilerinin hem de banka hesaplarının büyük bir tehlikeye girdiği bu tür durumlara çok dikkat etmek gerekiyor. Araştırma sonuçları aslında birçok kişinin buna neredeyse hiç önem vermediğini gösteriyor.

Belirlediğiniz şifreler yeterince güçlü mü araştırması büyük dikkat çekti

Ortaya çıkan araştırma sonuçlarına göre kullanıcıların yaklaşık olarak yüzde 66 gibi bir bölümü farklı hesaplarda aynı şifreleri tercih ediyor. Böylece ilk defa öğrenilen şifre birçok yerde kullanılabiliyor. Ayrıca kimilerinin şifre olarak yalnızca “password” kullanması basit ve tahmin edilebilir olarak görülüyor.

Belirlediğiniz şifreler yeterince güçlü

Tüm bunlara ek olarak araştırma kapsamında iki faktörlü doğrulama sistemleri de yer alıyordu. Bu tür doğrulama sistemleri kullanıldığı zaman hem veri hırsızlığı yapanlar daha çabuk tespit ediliyor hem de güvenlik önlemleri yüksek oluyor. Ancak kullanıcıların sadece yüzde 37 gibi bir bölümü iki faktörlü doğrulama sistemi tercih ediyor.

Şifre belirlerken bunlara çok dikkat edin

Antivirüs yazılım şirketi olan Panda Security tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa 12 haneli şifre belirlemek çok daha yüksek güvenlik sağlıyor.

  • Herhangi bir anlam ifade etmeyen rastgele kelimeleri şifrenize ekleyin.
  • Her hesap için iki faktörlü doğrulama sistemi tercih edin.
  • Sitenizde yer alan verilerin çalınması durumunda şifrelerde değişikliğe gidin.
  • Mümkün olduğunca sayı, harf veya özel karakter kullanmaya özen gösterin.
  • Sitenizin verileri çalınırsa mutlaka şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.

Bu tür güvenlik önlemlerine dikkat ederseniz başınız belaya girmez. Peki sizin güçlü şifre belirleme konusunda taklitleriniz var mı?

İlgili Haberler:

>> Play Store Geliştirici Doğrulaması Zorlaşıyor: Dolandırıcılar Hedefte

>> Google Mesajlar Uygulaması Tek Kullanımlık Şifre Mesajlarını Silecek