Yapay Zeka Konuşmaya Başladı: Kendine Ait Bir Dili Var

Google yapay zeka

Yapay zeka konuşmaya başlayarak çok önemli bir aşama kaydetti. Özellikle son dönemlerde buna benzer bir aşama zaten bekleniyordu.

Küresel çapta yapay zeka çalışmaları son hız devam ediyor. Neredeyse bütün dev şirketler bu alana yatırım yapıyor. Microsoft, Google ve Meta gibi markaların bu alana yaptığı çalışmalar ileri düzeylere ulaştı. Ancak ortaya her zaman için olumlu haberler çıkmıyor.

OpenAI tarafından geliştirilen yapay zeka çok ileri boyutlara ulaştı. Hatta birçok insanın tahmin bile edemeyeceği bir seviyeye geldi. Dall-E 2 isimli yapay zeka algoritmasının artık beklenenin çok daha ötesine geçtiği ifade ediliyor.

Yapay zeka konuşmaya geçti

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre Dall-E Mini son zamanlarda kendi sözlüğünü bile oluşturdu. Mesela kuş ve sebze gibi sık kullanılan bazı kelimeler için gizli sözcük oluşturduğu ifade ediliyor. İnsanların onun oluşturduğu dili algılaması çok zor.

Yapay zeka konuşmaya

Yapay zekanın kendi dilini oluşturması aslına bakacak olursak bazı kişiler tarafından endişe ile karşılanıyor. Araştırmacılar yapay zekanın ürettiği dilin internet altyapısını kilitleme ihtimali olduğunu ifade etti. Böyle bir durumda internet gibi hizmetleri almak için bile yapay zekadan izin almak gerekebilir.

Yeni yapay zeka konuşmaya çalışıyor

Makine öğrenimi ile beslenen yapay zeka ilk etapta tamamen bir boşluktan ibaretti. Zamanla internetten ve diğer platformlardan bilgi elde eden yapay zeka ileri bir boyuta taşınıyor. Böylece algoritmalar sayesinde adeta insan gibi düşünebiliyor. İşte uzmanların tam olarak korktuğu konu da burası.

Google yapay zekası yine benzer tartışmalar ile gündeme gelmişti. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda bir Google çalışanı durumu deşifre ettiği için işten atıldı. Yani konu biraz daha gizemli diyebiliriz. Peki siz yapay zeka algoritmalarının gizli dil oluşturması hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Google Çalışanı Yapay Zeka Hakkında Açıklama Yaptı İşten Kovuldu

>> Yapay Zeka Büyük Salgınlarda Kullanılacak: Bilim İnsanları Açıkladı