Bilim İnsanları Evrendeki Yeni Sırları Keşfetti: Karanlık Madde Tahminleri Aştı

Bilim insanları evrendeki

Bilim insanları evrendeki yeni sırları teker teker ortaya çıkarıyor. Evrenin yapısına ilişkin en kesin araştırmalardan biri, evrenin beklenenden “daha az engebeli” olduğunu öne sürdü. Bilim dünyası yeni araştırmalar için harekete geçiyor ve şu anda hala cevabı olmayan birçok soru var.

Karanlık Enerji Araştırması ve Güney Kutbu Teleskobu tarafından yapılan gözlemler, evrenin evrimini şekillendiren ve onun nihai kaderini yöneten rekabet halindeki güçleri anlamak amacıyla maddenin dağılımını gösteriyor. Olağanüstü ayrıntılı analiz, sözde standart fizik modelinde önemli bir bileşenin eksik olabileceğini düşündüren bir dizi kanıta katkıda bulunuyor.

Bilim insanları evrendeki yeni sırlara odaklandı

Araştırma sonuçları, bilim adamlarının bir keşif iddiasında bulunacak kadar sağlam olduğunu düşündükleri istatistiksel eşiği geçmedi. Ancak, önceki araştırmalardan elde edilen ve teorik tahminler ile evrende gerçekte neler olup bittiği arasında bir çatlağın açılabileceğine dair ipuçları veren benzer bulguların ardından bunu yapıyorlar.

Bilim insanları evrendeki

13 milyar yıl önceki büyük patlamadan bu yana evren genişliyor, ancak yerçekimi daha yoğun alanları bir araya getirerek galaksi kümeleri ve iplikçiklerinden oluşan kozmik bir ağ oluşturduğundan madde de soğuyor ve topaklanıyor. Bilim adamları bu kozmik çekişmeyi anlamaya çalışırken, evrenin içeriğinin yalnızca yaklaşık %5’inin sıradan madde tarafından açıklandığı tuhaf bir tablo ortaya çıktı.

Evrendeki karanlık enerjiye odaklandılar

Evrenin yaklaşık olarak yüzde 25 gibi bir bölümü karanlık enerjidir. Kalan %70 karanlık enerjidir – evrenin genişlemesinin yerçekimi tarafından yavaşlatılmak yerine neden hızlandığını açıkladığı söylenen gizemli bir fenomen.

Bilim insanları evrendeki son çalışmada, Şili’deki bir dağın tepesinden altı yıl boyunca gökyüzünü inceleyen Karanlık Enerji Araştırması’ndan ve evrenin ilk birkaç anından itibaren gökyüzünde dolaşan hafif radyasyon izlerini arayan Güney Kutbu Teleskobu’ndan alınan verileri kullanıyor. Yani çoklu veri girişi ile bu sonuçlar elde edildi. Bilim insanları karanlık maddenin tahmin edilenden çok daha fazla yer kapladığını düşünüyor. Peki siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi yorumlar bölümüne yazın.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi Otonom Aracının Tasarımı Ortaya Çıktı: Uzaydan İnmiş Gibi

>> İnanılmaz! LG, Lastik Gibi Uzayabilen Ekran Yaptı: Serbest Biçimli Ekran