Bitcoin Madenciliği Arjantin’den Fazla Elektrik Tüketiyor

Kripto paralarda bu hafta

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma bitcoin madenciliği hakkındaki gerçekleri gözler önüne serdi. Araştırma sonuçlarına göre dünyadaki toplam bitcoin üretimi için harcanan enerji Arjantin’in tükettiğinden fazla. 

Bitcoin bildiğiniz gibi banka ya da fiziksel bir forma girmeden kullanılan bir para birimi. Bunun yanında bu paranın üretimi “madencilik” ismi verilen bir süreçle gerçekleşiyor. Madencilik, güçlü bilgisayar parçalarının özellikle ekran kartlarının gücüyle yapılıyor. Bu işlem gücü bitcoin işlemlerinin yapılmasını sağlarken madencilere de coin kazandırıyor. Tüm dünyada birçok kişi bu madenleri kurdu ya da kurmaya hevesli durumda. Ancak bu işlem çok fazla enerjinin de harcanmasını gerektiriyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, bu sürecin küresel olarak enerji tüketimini takip etmek için kurulan bir sistem. Başka bir deyişle bu endeks, kripto para biriminin enerjiye olan ciddi etkisini göstermek için diğer elektrik kullanımlarıyla karşılaştırılan bir araştırmaya dayanan tahmindir.

 

Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik miktarı akıllara durgunluk verecek cinsten

Bu endekse yapılan en son güncelleme bazı şaşırtıcı verileri ortaya çıkardı. Bitcoin artık her yıl 121.36 terawatt-saat elektrik tüketiyor. Ne yazık ki bu miktar Arjantin’in toplam tüketiminden yüksek ve Norveç’in çok az bir farkla gerisinde. Bitcoin bir ülke gibi ele alınırsa dünyadaki elektrik üretiminin %0,5’ini kapsıyor ve 30. sıraya yerleşiyor.

Şu an bir bitcoin 402.153 TL değerinde. Arz azaldıkça dünyadaki birçok yatırımcı bu sisteme yatırımda bulunuyor. Bunun en son bilinen örneği de Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde bitcoin satın alması olmuştu.

Kriptoparalar arasında açık ara en büyüğü bitcoin. Ve fakat madencilerin üzerine mesai harcadıkları tek birim değil. 2020 itibariyle, Ethereum gibi blok zincirlerinden Dogecoin gibi farklı birimlerle birlikte 1650’den fazla kripto para birimi bulunuyor. Bu birimlerin tamamı geleceğin bitcoini olma amacında. Bununla birlikte ana akım medyanın da bu yeni ve bilinmeyen alana gösterdiği ilgi sayesinde birim sayısının artması şaşırtıcı olmaz.

Ne yazık ki, bu çılgınlığın bir sonu şimdilik yok gibi. Uzmanlar, madenciliğin ve enerji tüketiminin paranın değeri düşmediği sürece azalmayacağını söylüyor. Tüm bunların yanında madencilik bilgisayar donanımı piyasasını da zor durumda bırakıyor. Sıradan kullanıcıların almak istedikleri parçaların birçoğu ya çok pahalı ya da bitmiş durumda. Bu yüzden Nvidia, RTX 3060 kartlarında madencilik karşıtı önlemler almak durumunda kaldı.

Diğer haberler:

>> Türkiye’de Kripto Para Kullanım Oranı Açıklandı: Tahmin Ettiğinizden Daha Yüksek

>> Elon Musk sayesinde Bitcoin yeni bir rekor kırdı