WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Büyük Tartışma Yaratmaya Devam Ediyor: 15 Mayıs Son Tarih!

WhatsApp güncellemesi yapmayanlar

WhatsApp gizlilik sözleşmesi büyük problemler yaratmaya devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere Facebook tarafından bu uygulama ile ilgili gizlilik güncellemesi getirilmişti. Peki güncelleme yapmayanlara ne olacak?

Dünyanın en büyük anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde yer alan WhatsApp yeni gizlilik güncellemesi ile dikkatleri üzerinde topladı. Facebook tarafından alınan yeni karara göre WhatsApp ile yapacağınız tüm konuşmalar reklamlar için kullanılacak. Diyelim ki bir arkadaşınıza video ya da fotoğraf gönderdiniz. Facebook bunu kullanarak size bazı reklam önerilerinde bulunabilecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda çoğunlukla bu tür iddialar reddediliyor. Size ait olan özel verilerin ve mesajların kullanılmayacağı ifade ediliyor. İşin tuhaf tarafı da tam olarak burası. Mesajlar ve diğer paylaşımlarımız gözükmeyecekse neden gizlilik sözleşmesi yenileniyor? Göründüğü kadarıyla Facebook’un da konuyla alakalı yeterli bir yanıtı yok.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi büyük zorunluluk olacak

WhatsApp tarafından yenilenecek olan gizlilik ile alakalı güncelleme zorunlu olacak. Böylece güncellemeyi yapmayanlar WhatsApp hizmetlerinden yararlanma konusunda problem yaşayacak. Büyük tepkilerin ortaya çıkması üzerine WhatsApp güncellemeyi 15 Mayıs tarihine ertelemişti.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi
Gelen son detaylara göre sözleşmeyi onaylamayan hesaplar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacak. İlk olarak 120 gün boyunca hesapları pasif bir şekilde kalacak. Eğer güncelleme onaylanmaz ise pasif halde kalma durumu uzun bir süre devam edecek.

WhatsApp mesajları otomatik şekilde silinecek

Facebook tarafından geliştirilen WhatsApp uygulaması otomatik bir şekilde mesajları silecek. Bahsi geçen 120 günlük süre sonunda eğer gizlilik sözleşmesine onay verilmezse mesajlar olduğu gibi silinecek. Elbette ilk etapta mesajlar gösterilecek ancak cevap vermek veya kayıt altına almak mümkün olmayacak.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi uzun bir süre daha tartışmaların odağında yer alacak gibi görünüyor. Her ne kadar Facebook kendisini aklamaya çalışsa bile yine de çok fazla tepki çekiyor. Birçok kişinin Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Peki siz WhatsApp kullanmaya devam etmeyi düşünüyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Sansürlerine Büyük Tepki Geldi: Twitter Yine Hedef Tahtasında!

>> Sosyal Medya “Papa Çocuk Ticareti” Etiketiyle Çalkalandı. Peki Vatican’da Neler Oluyor?