Bruce Willis’ten Üzen Haber: Demans Teşhisi Konuldu! Demans Nedir?

Amerikalı efsane aktör Bruce Willis, son yıllarda sağlık sorunları sebebiyle zor günler yaşıyordu. Bu bağlamda, yakın zamanda oyunculuğu bırakma kararı aldığı da bildirilmişti. Yeni gelen haberler ise, maalesef aktörün sağlık durumunun daha da kötüleştiğini gösteriyor.

Bruce Willis’ten yine üzücü bir haber geldi. Ünlü aktöre 2022 yılında afazi teşhisi konulmuş ve bu sebeple aktörün emekli olduğu bildirilmişti. Bu hastalık sebebiyle özellikle konuşma bozuluğu ve algıda tutarsızlık gibi ciddi sorunlar ortaya çıkıyor.

Bruce Willis’in eşinin Instagram sayfasındaki yeni bilgiler, şimdi de demans teşhisinin konulduğu yönünde. Bu hastalık sebebiyle düşünme yeteneği ve davranışlarda ciddi bozulmalar meydana gelebiliyor. Kişi, tanıdığı kişileri ve yaşadığı olayları unutabiliyor ve bu gibi etkiler neticesinde tek başına kolay kolay hareket edemez hale geliyor.

Bruce Willis'ten Üzen Haber: Demans Teşhisi Konuldu! Peki Demans Nedir?

Üzücü haber, Bruce Willis’in eşi Emma Heming Willis’in Instagram sayfasında paylaşıldı…

“Ailemiz, Bruce’un hastalık süreci hakkında bilgi verildiğinden bu yana hayranlardan gelen inanılmaz destek mesajlarıyla ilgili şükranlarını sunarak söze başlamak istedi. Bu ruhla, sevgili eşimiz, babamız ve arkadaşımız ile ilgili yeni gelişmeleri paylaşmak istiyoruz.

2022 İlkbahar döneminde Bruce’a afazi teşhisi konulmuştu ve durumu ilerledi. Artık daha spesifik bir teşhise sahibiz: Frontotemporal demans (FTD olarak da biliniyor). Ne yazık ki iletişim tarafında yaşanan sorunlar, Bruce’un karşı karşıya olduğu hastalığın sadece bir belirtisi. Bu, oldukça acı verici, ama en azından bir teşhise sahibiz…”

Açıklamanın tamamı için bu bağlantıya gidebilirsiniz.”

Hanımlar,
Willis/Moore.

Demans nedir?

“Demans; hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar. Demans tek bir hastalık değildir. Aksine birçok türü vardır. En sık gözlenen türü olan Alzheimer demansı bütün demansların yaklaşık %60 ila %80’inden sorumludur. Bir inme sonucunda oluşan vasküler demans ise en sık gözlenen ikinci demans türüdür.

Kelime anlamı olarak demans, Latince mens yani zihin kelimesinden türetilmiştir. Demans ise zihnin yitirilmesi anlamına gelmektedir. Bununla beraber demanslar, özellikle Alzheimer demansı bir anda oluşmaz, belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar ve ilerleyicidir. Bazı demanslar ise vücuttaki bir maddenin eksikliğine ya da bir maddenin ya da ilacın yan etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu tip demanslar genellikle ilerleyici olmaz ve geri dönüşü vardır.”

Demans belirtileri, türleri ve daha fazlası hakkında bilgiler almak için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy, Tüm Zamanlar Rekoru Kırdı! İşte Detaylar