Bu Meslekler Yapay Zeka İle Yok Olacak: İşte Tehlikede Olan Meslekler

Google yapay zekası

İş dünyasının önde gelen araştırma platformları tarafından bu meslekler yapay zeka ile yok olacak yorumları yapıldı. Hadi gelin hangi işlerin yapay zeka nedeniyle geri planda kalacağına birlikte bakalım.

Yapay zeka günümüzün en önemli teknolojileri içerisinde yer alıyor. Özellikle son dönemlerde artış gösteren makine öğrenimi sayesinde bu tür sistemler çok daha fazla ön plana çıktı. Bildiğiniz üzere makine öğrenimi sayesinde yapay zeka teknolojisi tıpkı bir insan gibi davranabiliyor.

Bu tür teknolojilerin tıpkı bir insan gibi davranması elbette karşımıza her zaman için olumlu sonuçlar çıkarmıyor. Bazı durumlarda insanların iş kaybına uğramasına bile neden olabiliyor. Peki hangi iş kolları yapay zeka teknolojisi karşısında büyük tehlike altında.

Bu meslekler yapay zeka karşısında çaresiz kalabilir: Taksicilik ve mavi yakalı işçiler

Yapılan araştırmalarda taksicilik işinin en fazla tehlikede olan meslek grupları içerisinde yer aldığı ortaya çıktı. Otonom sistemlerinin geliştirilmesi ile birlikte taksicilere ihtiyaç kalmayacak gibi görünüyor. Bu tür sistemler sayesinde araçlar şoför olmadan bir yerden başka bir yere taşıma işlemi sağlayabilecek. Bu durum taksi şoförleri için pek iyi olmayacak.

bu meslekler yapay zeka

Otonom sistemlerden en fazla zarar görecek bir diğer meslek mavi yakalı işçiler olacak. Otonom sistemlere geçilmesi ile birlikte onlara duyulan ihtiyacın büyük oranda azalması bekleniyor. Böylece yapay zeka büyük bir iş grubunu daha dışarıda bırakmış olacak. Makine öğrenimi ile birlikte algoritmalar yüzlerce mavi işçinin yaptığı işi tek başına gerçekleştirecek.

Garsonluk ve kasiyerlik işleri tehlike altında

Dünyanın en yaygın meslek gruplarından garsonluk ve kasiyerlik yapay zeka nedeniyle tehlike altında. Bazı robotların yapay zeka sistemleri sayesinde gerçek bir garson gibi davranması hiç zor değil. Bu nedenle garsonluk yapay zeka ile birlikte geri planda kalacak meslek grupları arasında yer alıyor.

Son olarak kasiyerlik mesleğinin geri planda kalacak meslek grupları içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. Yapay zeka ile birlikte otonom sistemler kasiyerlerin yaptığı işlemlerin tamamını gerçekleştirecek. Peki sizce yapay zeka daha başka hangi meslek gruplarını yok edecek.

İlgili Haberler:

>> Tesla Yapay Zeka Sistemini Kiralamak Artık Mümkün: Fiyatı Çok Uygun Olacak

>> Yapay Zeka Seslendirme ile Hayatını Kaybeden Aşçıyı Canlandıracak