Bu Mobil Oyunlar Parayı Sünger Gibi Çekti: Türkiye’de Popüler Olanlar

Oyun bağımlılığı intihara

Bu mobil oyunlar parayı deyim yerindeyse adeta sünger gibi çekti. Özellikle son dönemlerde mobil oyunlara karşı çok büyük bir istek ve talep var. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de bu mobil oyunlar parayı adeta çekip yuttu. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyanın tamamında da bazı oyunların ciddi bir şekilde para aldığı görülüyor. Konu ile ilgili yapılan mobil oyun araştırmaları ilginç bazı sonuçlar ortaya çıkardı. Akıllı telefon sektörü 2010 yılından beri köklü bir şekilde değişirken mobil oyunlar da gelişiyor.

Telefonlar akıllı hale geldikçe aynı zamanda oyunlarda da vazgeçilmez bazı yapımlar ortaya çıkıyor. Mobil sektör analizinde önemli bir yere sahip olan Sensor Tower en çok para yiyen oyunları açıkladı. Bu oyunların listesinde ilk sırada PUBG: Mobile yer alıyor. Oyuna en fazla para harcayan ülke ise yüzde 64 ile Çin oldu.

Bu mobil oyunlar parayı topluyor

Listeye bakmaya devam ettiğimizde ikinci sıradaki isim açıkçası pek şaşırtmadı. ABD yüzde 8 ile bu oyuna en çok para harcayan ülkeler içerisinde yer alıyor. Üzerinde durmanız gereken nokta işte tam olarak burası. Küresel çapta PUBG: Mobile oyununa en fazla para harcayan üçüncü ülke yüzde 7 ile Türkiye oldu.

Bu mobil oyunlar parayı

Küresel mobil oyun pazarı her geçen yıl büyümeye devam ederken bazı yapımların biraz daha ön plana çıktığını görüyoruz. Mesela Ocak ayında en fazla para harcanan ikinci oyun Honor Of Kings ilginç veriler ortaya koydu. Çin bu oyuna en fazla para harcayan ülke olarak kayıtlara geçti. Oyuna harcanan paranın yüzde 96 gibi bir bölümü Çin’den geliyor.

Mobil oyun sektörü Ocak 2022 içerisinde App Store ve Google Play Store platformlarından toplamda 7,4 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Her ne kadar geçtiğimiz yıla göre küçük bir düşüş yaşamış olsa bile yine de mobil oyun sektörü aşırı derecede hareketli.

İlgili Haberler:

>> Redmi K50 Oyuncu Telefonu Özel Bir Soğutma Sistemine Sahip Olacak!

>> Xiaomi Black Shark 5 Modeli TENAA’da Görüldü: Oyun Canavarı!