Direksiyonsuz Araba: Cadillac’ın Yeni InnerSpace Modelinde Direksiyon Yok!

Cadillac, yeni teknolojileri kullanarak sınırları kaldırmaya hevesli. CES 2022 itibarıyla bir sunum gerçekleştiren şirket, geleceğe yönelik yeni spor araba konseptiyle direksiyona veda ediyor ve arabayı bir sürüş aracı olmaktan çıkarıyor. Direksiyonsuz araba: InnerSpace.

Cadillac InnerSpace, gelecekte karşılaşabileceğimiz lüks spor arabalar için bir örnek sadece. Şimdilik konsept aşamasında olsa da, bu tip arabaların yakın gelecekte hayatlarımıza dahil olması zor değil. Zira Google’dan Tesla’ya, Apple’a kadar pek çok firmanın son yıllarda sürücüsüz – otonom araçlar üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor. Yine de, bu araçlarda “direksiyon” varlığı bulunuyor. Çünkü sürücüler, istedikleri zaman yönetimi araçlardan devralabilecekler. Cadillac’ın konsept modelinde ise, bir direksiyon yok, yani direksiyonsuz araba ile karşı karşıyayız. Peki öyleyse bu araba ne işe yarayacak?

Cadillac, bu konsept modeliyle, yalnızca “seyahat ve eğlence” faktörlerine odaklanıyor. Yani siz bir yerden bir yere gideceksiniz, ama bunu araba yapacak, siz değil. O esnada siz de rahat koltuklarda oturarak sohbet edebilir, iç paneldeki gelişmiş teknolojiler yardımıyla yolculuğunuzu daha iyi seviyeye getirebilirsiniz.

Araç, tasarım hatları itibarıyla da “geleceği” müjdeliyor aslında. Cam tavan, aynı zamanda açılıp kapanabiliyor. Koltuklar, siz binerken ya da inerken dışarıya doğru otomatikman dönebiliyor. Bu da sizin işinizi kolaylaştırıyor. Daha doğrusu, böyle bir ürün satışa sunulursa “kolaylaştıracaktır” diyebiliriz.

Direksiyonsuz Araba: Cadillac'ın Yeni InnerSpace Modelinde Direksiyon Yok!

Direksiyonsuz araba, adeta yürüyen bir ev hissi uyandırabilir

Bu tip araçlar, özellikle uzun yolculuklarda ideal olabilir. Düşünsenize, geniş koltuklar ve karşınızdaki kocaman ekran sayesinde hem dinlenebilir hem de pek çok farklı içerikle ilgilenebilirsiniz. Uzun yolculuklarda, saatlerce direksiyon başında olmak can sıkar. Siz yolcu koltuğunda olsanız bile canınız sıkılabilir. Oysa Cadillac’ın bu konsepti, sanki yürüyen bir evdesiniz hissi uyandıracağı için yolun nasıl bittiğini bile anlamanız zorlaşacaktır.

Bu arada, bu arabanın elektrikli bir otomobil olduğunu, bünyesinde akıllı tablet ve telefonlara da destek veren bir yazılım sistemi olduğunu söylemeliyiz. Zaten pek çok üretici, önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte tamamen elektrikli otomobil üretmeye odaklı hareket ediyor. Bunun sonrasında, direksiyonu olmayan arabalarda artış olursa da şaşırmamak gerek.

İlgili Haberler

>> iPhone Kullanıcıları İçin Yakında Harika Bir WhatsApp Güncellemesi Yolda!