Chrome HTTPS Öncelik Seçeneğini Yakında Sunmaya Hazırlanıyor

94. sürümüyle Chrome yeni HTTPS öncelikli modunu kullanıma açacak

Chrome 94 sürümü ile birlikte Eylül itibariyle HTTPS öncelikli gezinti mümkün hale geliyor. Böylece tarayıcınız öncelikle sadece şifreli bir bağlantı ile sitelere erişiyor. 

HTTPS öncelikli bir bağlantı istiyorsanız Chrome’un yeni özelliği güvenli internet isteyenlerin gözdesi olacak. Bu özellik kullanıma açıldığında tarayıcı her zaman HTTPS bağlantı kurmaya çalışacak. Ne var ki bu şifre ile korunmayan HTTP sayfalara bağlantıyı imkansız kılmıyor. HTTP kullanan bir siteye bağlandığınızda tam ekran bir uyarı çıkacak. Firma yaptığı duyuruyla ayrıca URL çubuğundaki kilit imgesinde değişiklik düşündüğünü açıkladı.

Özetle HTTPS, HTTP’nin çok daha güvenli bir sürümüdür. İçinde yer alan “S” ifadesi gerçekten güvenlik anlamına geliyor. Artık sitelerin ciddi bir kısmı bu güvenli bağlantı çeşidini destekler hale geldi. HTTPS ile trafiğiniz şifreleme ile korunuyor. Böylece bağlantınızı izleyenler nerelerde dolaştığınıza göz atamaz. Bu da kötü niyetli kişilerin bağlantınızı dinlemesini büyük ölçüde önler.

Google, güvenli olmayan siteleri URL çubuğunda “Güvenli değil” etiketiyle işaretliyor. Ayrıca popüler tarayıcı kendiniz bir URL girişi yaptığınızda varsayılan olarak https:// ifadesini kullanıyor. Ne var ki bu bazı basit teşvikler artık yeni bir noktaya geliyor. İlk olarak HTTPS öncelikli mod bir seçenek olarak tarayıcıda olacak. Bununla birlikte Google zamanla bunun varsayılan olacağını ekliyor.

Google algoritmaları yepyeni

94. sürümüyle Chrome yeni HTTPS öncelikli modunu kullanıma açacak

Google yaptığı duyuruda Chrome 94 sürümünün 21 Eylül’de çıkacağını söyledi. Bu tarayıcı hala HTTP bağlantıları desteklemeyi sürdürüyor. Kilit simgesi konusuna dönecek olursak, Google bir blog gönderisiyle bu konudaki görüşlerini açıkladı:

“HTTPS öncelikli bir geleceğe yaklaşırken, bir site HTTPS üzerinden yüklendiğinde tarayıcıların gösterdiği kilit simgesini de yeniden inceliyoruz. Araştırmamız, kullanıcıların bu simgeyi genellikle bir sitenin güvenilir olmasıyla ilişkilendirdiğini gösteriyor. Ancak aslında yalnızca bağlantının güvenli olduğunu gösteriyor. Yakın zamanlı bir çalışmamız katılımcıların sadece %11’inin kilidin anlamını doğru bildiğini ortaya çıkardı.”

Bu yüzden Chrome 93 ile birlikte kilidin yerini küçük bir ok alacak. Artık bu oka tıkladığınızda bağlantınızla ilgili kafa karıştırmayan bilgiler alacaksınız. Umarız bu küçük seçenek insanların dikkatini çeker ve bu yanlış algı düzelir.

Peki siz güvenli bağlantılar hakkında ne düşünüyorsunuz? HTTPS’in zorunlu olması gerekli mi? Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

Diğer haberler:

>> WhatsApp Web Masaüstü Uygulamaları Çoklu Cihaz Desteğine Kavuşuyor

>> Twitter Mavi Tik almak artık mümkün: İşte izlemeniz gereken adımlar