Chrome Kimlik Avı Saldırılarına Karşı 50 Kat Hızlı Tepki Verecek

Google güncelleme uyarısı

Chrome 92 numaralı sürümüyle kimlik avı saldırılarına karşı çok daha güvenli olacak. Böylece popüler tarayıcı kötü niyetli kişilere karşı sizi daha iyi koruyan bir yapıya kavuştu. İşte bu önemli gelişmenin detayları…

Bildiğiniz gibi Google’ın web tarayıcısı Chrome, dünyada en çok kullanılan İnternet tarayıcısı. Üstelik bu tarayıcı her an karşılaşabileceğiniz kimlik avı saldırılarına artık 50 kat hızlı tepki verecek. Sonuçlar, Google’ın kendi testlerinin sonucunda ortaya çıktı.

Tabii ki kullandığımız İnternet tarayıcılarının bizi web içinde güvenli tutmayı amaçladıkları bir gerçek. Ne var ki ne önlem alınırsa alınsın İnternet her zaman risklerle doludur. Bunların içinde kimlik avı saldırıları da en riskliler arasında yer alıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de sisteminizi ele geçirmenin yanında gizli bilgilerinizi de çalmayı hedeflemesi. Ortaya çıkan raporlara göre kimlik avı 2020’de en ciddi siber suç türüydü. Bu yüzden tam olarak çare olmasa da tarayıcıların bu konuda önlemleri artırmaları elzem.

Google Chrome 79

Kimlik avı önlemi olarak Chrome içine gelen sistemler işlemciye daha az yük bindirecek

Google bu geliştirmesini şu sözlerle ifade ediyor:

“Yeni bir sayfaya her gittiğinizde, Chrome, sayfanın kimlik avı siteleriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol eder. Bunu yapmak için ziyaret edilen sayfanın renk profilini karşılaştırırız. Bunun için sayfaların renk profillerini değerlendiren bir sistem hazırladık.”

Google bu sistemin getirdiği işlemci yükünün azalacağını söylüyor. Kimlik avı tehdidini değerlendirmek için Chrome ekrandaki her bir pikseli tek tek değerlendiriyor. Tabii ki bu da işlemciye ekrandaki piksel oranında yükgetiriyor. Google bu güncelleme ile sistemin bazı alanlarda 50 kata kadar hızlı çalışacağını söylüyor.

Google’a göre bu güncelleme ile işlemcide %1,2 kullanım azalması gerçekleşecek. Bu da tabii ki daha az pil tüketimi ve performans kaybı anlamına geliyor. Göze az gelse de küçük performans iyileştirmeleri her zaman iyidir.

Ayrıca bu güncelleme ile kötü niyetli kişilerin bazı verilere erişimini engelleyen sistemlerde gelişmeler geliyor. Bu sistem her siteyi ayrı ayrı işleyerek hassas bilgileri izole ediyor. Chrome’da yer alan bu izole özelliği artık daha fazla siteyi ve uzantıyı kapsıyor.

Chrome’un kendini güncellediğini çoğu zaman fark etmezsiniz bile. Ancak herhangi bir soruna karşı sağ üstteki üç noktaya tıklayarak “Yardım” ve “Google Chrome hakkında” kısmından güncellemeyi kontrol etmek mümkün.

Diğer haberler:

>> Elektrikli Otomobillere Yönelim Çok Yüksek Boyutlara Ulaştı: Otomotiv Sektörü Yeniden Şekilleniyor

>> YouTube Bahşiş Seçeneklerini Artırıyor: Destek Vermenin Yeni Yolu