Clubhouse Davetiye Dönemine Son Verdi: Herkes Kullanabilecek

Salgın döneminde herkesin davetiye aradığı sesli sohbet odası uygulaması Clubhouse herkese açılıyor. Böylece artık uygulamaya üye olduğunuzda doğrudan kullanmanız mümkün olacak. 

Clubhouse çok daha geniş bir kitlenin kullanımı için hazır. Uygulamayı bulan kişiler Paul Davison ve Rohan Seth bugün uygulamanın herkese açıldığını duyurdu. Böylece 10 milyon kişinin bekleme listesinde yer aldığı uygulama tamamen açık hale geldi.

Firmadan gelen açıklama da bu durumu onayladı. Özetle uygulamaya katılmayı bekleyen 10 milyon kişi peyderpey sistemi kullanmaya başlayacak. Burada bir tüyo vermek gerekirse eğer bekleme listesindeyseniz yeni bir üyelik almak sizi sisteme daha hızlı dahil edecektir. Bunların yanında Clubhouse logosunda da değişikliğe gitti. Logoda yer alan heni isim Justin “Meezy” Williams oldu. Kısacası bu isim ünlü rapçi 21 Savage’ın menejeri.

Değişiklikle ilgili paylaşılan blog yazısında şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Davet sistemi erken sürecimizin önemli bir parçası oldu. İnsanları dalgalar halinde eklemeyi tercih ettik. Böylece Çarşamba Oryantasyonları etkinliklerimizde her zaman yeni yüzler oldu. Sonrasında her pazar günü Belediye Binası etkinliklerinde toplu konuşmalar yaptık. Bu da Clubhouse’da ölçülü bir büyüme yakalamamızı sağladı. Sonuçta beklenenin aksine işlerin sorun çıkmadan ilerlemesini mümkün hale getirdik.”

Clubhouse davetiye özelliğini kaldırmadan önce özel mesaj sistemini hayata geçirdi

Popüler toplu sohbet uygulamasının bundan bir hafta önceki hamlesi de özel mesaj özelliğini hayata geçirmesi oldu. “Backchannel” adı verilen bu sistemle ilgili de birçok istatistik ortaya çıktı. Firmaya göre tanıtımın gerçekleştiği gün sistemden 10 milyon mesaj geçti. Bununla birlikte, ilk hafta boyunca Clubhouse içinde 90 milyon özel mesaj akışının gerçekleştiği açıklaması var.

Tabii ki bu uygulamanın hayatında olumsuz giden şeyler de var. Özellikle bunlardan en önemlisi sürekli artan rekabet. Clubhouse’un davetiye yapısı sabırsız bir kitle ortaya çıkardı. Bu süreçte büyük sosyal medya firmaları hızlı bir şekilde benzer uygulamaları hayata geçirdi. Bunlardan birisi de Twitter Spaces idi ve bu uygulama ilk günden herkese açık oldu. Bu yüzden Clubhouse’un popüler konumunu korumak için sıkı çalışması gerekiyor.

Peki siz Clubhouse’u kullanmayı düşünüyor musunuz? Sizce uygulama bu hamlede gecikti mi? Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Diğer haberler:

>> Ethereum vs Solana: Hangisi Yatırım Yapmak İçin Daha Sağlam 

>> İşte En Çok Yükselen Kripto Paralar Listesi Temmuz 2021!