Kendiliğinden Sürüş Teknolojisi İçin Önemli Bir Adım Atıldı!

Google News Abone Ol

Otonom araçların yapılabilmesi için kendiliğinden sürüş teknolojisi çok önemli bir yere sahip. Özellikle de Tesla gibi şirketler bu tür gelişmelere büyük önem gösteriyor. Hatırlayacağınız üzere bu tür araç sistemleri için bazı gelişmeler yaşandı. Öncelikle bu tür araçların çevresindeki nesneleri daha iyi tanıyabilmesi için yeni bulut çözümleri geliştirildi. Bunun işe yaradığı görülünce otonom araçlara sürekli olarak nesne tanıma özelliği yüklendi.

Tüm bu gelişmelerin ardından otonom araçlar çevresindeki cihazları ve araçları daha çok tanımaya ve görmeye başladı. Dilerseniz bu yeni sistem ile ilgili detaylara geçmeden önce konuyu daha iyi kavramak için açıklık getirelim. Otonom araçlar herhangi bir yolda devam ederken, karşılarına çıkan nesneleri görüp algılamaya çalışır. Fakat bu algılama sistemi biraz farklıdır. Nesneleri kendi bulut sisteminde yer alan diğer kayıtlı nesnelerle karşılaştırır ve ne olduğunu anlamaya çalışır.

Kendiliğinden sürüş teknolojisi yeni bir boyut kazanıyor

Konu ile ilgili dilerseniz bir uzman görüşünü aktaralım. CMU Argo Yapay Zekâ Merkezi’nden Profesör Deva Ramanan, “Harita oluşturma prensibi, temel olarak boş alan ve dolu alan üzerine kuruludur. Ancak trafiğin hızına bağlı olarak hareket eden engellerin anında işlenmesi her zaman mümkün olmaz” ifadelerine yer verdi. Böylece otonom teknolojiler ile ilgili bazı soru işaretlerini sildi.

kendiliğinden sürüş teknolojisi

Bilim insanları tarafından yeni yeni geliştirilen teknik ise biraz daha farklı diyebiliriz. Normal şartlarda herhangi bir otonom araç çevresindeki üç boyutlu nesneleri algıladığı gibi görünmeyen nesneleri de algılayabilir. Kendiliğinden sürüş teknolojisi için üniversitede ortak olarak yapılan çalışmalar sonucunda, sadece üç boyutlu görülen nesnelerin değil aynı zamanda görülmeyen nesnelerin de fark edilmesi sağlanıyor.

Şimdilik gelen bilgilere göre otomobiller için %10,7, yayalar için %5,3, kamyonlar için %7,4, otobüsler için %18,4 ve römorklar için %16,7 oranında daha güçlü bir tanıma sistemi kuruldu. Sizce bu yeni kendiliğinden sürüş teknolojisi ne tür gelişmeler sağlayabilir? Fikirlerinizi ve tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

>> Yeni Mercedes-Benz GLB Türkiye topraklarında!

>> Moto G7 Power İçin Android Sürprizi! Büyük Güncelleme Geliyor

>> Tesla Etki Raporu Büyük Dikkat Çekti!

>> Bosch’tan kamera platformu INTEO!

 


CEVAP VER