Cinsel Taciz ve İşsizlik Gençlerin Kabusu Oldu: Hepimizi Düşünmeye İtmesi Gereken Araştırma Sonuçları

Genç nüfus Türkiye'de kalmak

Türkiye’de ne yazık ki cinsel taciz ve işsizlik gençlerin en büyük korkuları arasında yer alıyor. Yapılan yeni bir araştırma hepimizin düşünmesi gerektiğini gösteriyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’nin en genç kuşağı olarak bilinen Y ve Z kuşağı ile ilgili bazı araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalarda sonuçlar fazlasıyla endişe verici. Özellikle gençlerin iş bulma kaygısı ve cinsel taciz korkusu ön planda.
Deloitte, “2021 Y ve Z Kuşağı Araştırması“ adlı yeni bir araştırma yaparak tüm dünyada ses getirmeyi başardı.

Bu araştırma sadece Türkiye değil dünyanın tamamını kapsıyor. Bizler biraz daha Türkiye’ye mercek tutmayı amaçlıyoruz. Öncelikle Z kuşağının stres durumuna bakmak gerekiyor. Araştırma sonuçlarına dikkat edilirse Z kuşağı bu konuda tehlikede.

Cinsel taciz ve işsizlik büyük bir sorun

Yapılan araştırmalar ile birlikte Y kuşağının yüzde 41 gibi bir bölümü hayatının büyük bir çoğunluğunda stres problemi yaşıyor. Z kuşağında ise bu oran yüzde 46 seviyesinde. Bu rakamlar dünya ortalamasını temsil ediyor. Türkiye’de ise durum biraz daha kötü. Y kuşağının yüzde 51 gibi bir bölümü aşırı stres yaşıyor. Z kuşağında ise bu oran yüzde 65 düzeyinde.

cinsel taciz ve işsizlik

Stresin en büyük nedenleri olarak aile refahı, iş olanakları ve finansal durum görülüyor. Özellikle Türkiye’deki katılımcılar finansal gelecekleri konusunda büyük endişe yaşadıklarını söylüyor. Toplumun genelinde gelirlerin eşit olmadığını düşünen Z kuşağı üyelerinin oranı yüzde 76 seviyesinde. Ayrıca Y ve Z kuşağının önemli bir bölümü cinsel tacizi ikinci en büyük sorun olarak görüyor.

Y ve Z kuşağı geleceğe umutla bakamıyor

En genç nesil olarak bilinen Y ve Z kuşağı gelecek konusunda da ne yazık ki umutlu değil. Türkiye’de Y kuşağına ait olan gençlerin yüzde 54 gibi bir bölümü her şeyin daha kötü olacağını düşünüyor. Z kuşağı ise yüzde 47 oranında durumun daha kötüye dönüşeceğini söylüyor.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında karamsar bir tablo bizleri bekliyor. Peki siz bu araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Belirlediğiniz Şifreler Yeterince Güçlü Mü: Bu Araştırma Sonuçları Ocak Söndürür

>> İş Hayatında Kadınlar vs Erkekler: Çok İlginç Sonuçlar Çıktı