Corning Gorilla Glass Victus Nedir? Gorilla Glass 6’Dan Daha Mı İyi?

Corning Gorilla Glass Victus, an itibarıyla özellikle akıllı telefonlar için en iyi koruma çözümlerinden. Peki detaylar neler? Gorilla Glass 6’ya kıyasla farkları var mı?

Corning Gorilla Glass ibaresini şimdiye dek pek çok kez görmüşüzdür. Çoğumuz bu ibarenin ne anlama geldiğini biliyor, ama biz bilmeyenler için de güncel detaylarla bir anlatım gerçekleştirelim.

Gorilla Glass, Corning firması tarafından geliştirilen “Güçlendirilmiş cam” ailesine verilen bir isim aslında. Tabii ki bu aileye mensup pek çok üye bulunmakta. Yakın zamana kadar 1-2-3-4-5-6 olarak versiyon sıralaması yapılıyordu. Haliyle en güncel versiyon, en sağlam versiyon anlamını da taşıyor.

Şu an en güncel olan versiyon ise, firmanın yeni hazırladığı Gorilla Glass Victus.

Corning Gorilla Glass Victus Nedir? Gorilla Glass 6'Dan Daha Mı İyi?

Gorilla Glass güçlendirilmiş cam ailesi hangi ürün gruplarında kullanılıyor?

Bu tip ürünler, genellikle akıllı telefonlarda tercih ediliyor. Bu sayede telefon ekranlarının çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı olması hedefleniyor. Cep hizasından düşen telefonların ciddi zararlar görmemelerinde de Gorilla Glass’ın payı büyük.

Tabii telefonlardan hariç olarak; akıllı tabletler, laptop PC’ler ve giyilebilir cihazlar (Akıllı saatler ve akıllı bileklikler) gibi ürün gruplarında da Corning ürünleri sıklıkla tercih ediliyor. Pek çok kullanıcı, yeni bir ürün satın alırken Corning detayına da dikkat ediyor.

Gorilla Glass Victus Nedir?

Corning’in yıllarca süren araştırmaları ve tüketicilerle yaptıkları anketler, ortak bir kanıyı ortaya çıkarıyor: Teknoloji severler, akıllı telefonda çizilmelere karşı dayanıklı, daha sağlam bir cam malzeme istiyor.

Sadece çizilme detayı değil tabii. Telefonu yanlışlıkla düşürebilir veya bir yere çarpabiliriz de. İşte bu gibi durumlarda da kötü sonuçların oluşmaması için “koruma” faktörü çok önemli.

Gorilla Glass Victus, an itibarıyla Corning’in ürettiği en sağlam cam koruması. Aynı anda ilk kez, hem darbelere hem de çizilmelere karşı önemli ölçüde koruma güçlendirmesi sağlandığı belirtiliyor.

Uzmanlar, bu korumaya sahip bir telefonun, örneğin 2 metre mesafeden pürüzlü bir yüzeye düşse bile hasar almama ihtimalinin olduğunu belirtiyor. Diğer üreticilerin ürünleriyle kıyaslama yapıldığında, rakip ürünlerde 0,8 metrelik mesafeden düşüşlerde hasarlı sonuçların elde edildiği de ekleniyor.

Ürünün çizilme direncinin, rakip ürün alüminosilikat malzemeden 4 kat daha iyi olduğu da söyleniyor.

Gorilla Glass Victus için yapılan dayanıklılık testlerine göz atmak isterseniz, buraya tıklayarak resmi websitesine erişebilirsiniz.

Gorilla Glass Victus mu daha iyi yoksa Gorilla Glass 6 mı?

Gorilla Glass 6, 2018 yılında kullanıma sunulmuştu ve 1.6 metre yükseklikten sert yüzeye düşüşlerde bile koruma sağlayabiliyordu.

Gorilla Glass Victus ise, yepyeni bir teknoloji, daha yumuşak kullanım sunuyor ve hem çizilmelere karşı daha dayanıklı hem de 2 metre mesafeden pürüzlü yüzeye düşse bile koruma sağlayabiliyor.

Bu teknoloji, an itibarıyla az sayıda da olsa bazı akıllı telefonlarda kullanılıyor. Önümüzdeki günlerde, pek çok amiral gemisi ve orta seviye telefonda “koruma” olarak Gorilla Glass Victus’u görmemiz muhtemel.

>> Redmi Note 10 Pro, Çin’e Geldi. Uluslararası Versiyonla Arasında Ciddi Farklar Var