Days Gone Dahil Birçok PlayStation Oyunu PC’ye Geliyor

Sony, başta Days Gone olmak üzere birçok kendine özel PlayStation oyununu PC’ye getiriyor. Açıklama PlayStation’ın bir numaralı isminden geldi. 

.

Sony, daha fazla oyunu PC’ye getirmek için hazırlık halinde. İlk olarak gelecek İlkbahar Days Gone oyuncularla buluşacak. Sony başkanı ve CEO’su Jim Ryan verdiği bir röportajda müjdeyi duyurdu. Bununla birlikte geliştirici Bend Studio da yaptığı twitter paylaşımıyla bu güzel haberi perçinledi. Tweette “Detaylar için beklemede kalın” açıklaması yer aldı.

Oysa yakın geçmişe kadar Sony bu konudaki sıkı tavrıyla bilinirdi. Lakin geçen sene Guerilla Games’in geliştirdiği Horizon Zero Dawn’ın geçtiğimiz Ağustos ayında oyuncularla buluşması bu tavrı yumuşatan ilk adım olmuştu. Yine de firma oyunlarını bilgisayarlara taşımak konusunda isteksiz tavrını sürdürüyordu. Şimdi ise bu durum değişmiş gözüküyor. Bundan dolayı Jim Ryan’a bunun sebebi soruldu. Ryan, bu gelişmeyi bazı faktörlere bağlayarak açıkladı.

Days Gone bilgisayara taşınan son oyun olmayacak

“Kendimizi 2021’in başlarında geliştirme stüdyolarımız ve yaptıkları oyunlar konusunda hiç olmadığımız kadar iyi bir durumda görüyoruz.” ifadesi Jack Ryan’a ait. “Özellikle PlayStation 4 neslinin ikinci yarısından itibaren stüdyolarımız bazı harika oyunlara imza attı. Bu harika oyunları daha geniş bir kitleye gösterme ve oyun geliştirme ekonomisinde farkındalık yaratma şansımız var. Özellikle bu her zaman yapması kolay bir şey değildir. Cihazların kalibresi yükseldikçe oyun yapma maliyetleri de her geçen gün artıyor.” açıklamasıyla Ryan, Sony’nin PC platformuna karşı oluşan ilgisini anlattı.

Jack Ryan firmanın Horizon Zero Dawn’ı PC’lere sunarken yaşadığı deneyimleri de anlattı. “Süreci iki yönde değerlendirdik. Birincisi oyunu bilgisayarlar için yayınlama sürecinin başırısıydı. Sonuçta insanlar oyunu beğendiler ve satın aldılar. Ayrıca, PlayStation topluluğunun bu konu hakkındaki düşüncelerini de göz önüne aldık. Bununla birlikte büyük bir ters tepki olmadı. Dolayısıyla bu doğrultuda adımlar atmaya devam edeceğiz.” açıklamasıyla Ryan firmanın memnuniyetini dile getirdi.

Horizon Zero Dawn sistem gereksinimleri

Ryan ayrıca PlayStation oyunlarının konsol dışındaki kullanıcılara sunmanın kolaylaştığını dile getirdi ve “bu bizim için oldukça basit bir karar haline geldi” dedi. Bunun sebebini de açıklamak gerekirse PlayStation 5 itibariyle Sony tıpkı Microsoft gibi temelde bilgisayarlardan hiçbir farkı olmayan donanımlara geçti. Bu durum da oyunları platformlar arasında aktarma kolaylığı getirdi. Sony’nin sırada hangi oyunları bilgisayarlara taşıyacağını ise şimdilik bilmiyoruz.

Diğer haberler:

>> Xbox kablosuz kulaklık Mart ayında geliyor

>> GTA III ve Vice City Kaynak Kodları Çıkarıldı

 

. . . . .